DÜZCE HABERLERİ

Şap Aşısı Yaptırmayana 7 Bin 321 TL Ceza

IHA
13.08.2015 - 10:12Son Güncelleme :

DÜZCE ŞAH AŞILAMA DÖNEMİ BAŞLADI.

IHA

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2015 Yılı sonbahar şap aşılama kampanyasının devam ettiğini bildirdi.
Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Düzce’de hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında 2015 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası çerçevesinde 1 Ağustos’ta başlayan kampanyanın 30 Ekim tarihine kadar süreceğini bildirdi. Kabaoğlu, şap aşılaması kampanyası kapsamında Düzce’de 2 aydan büyük 57 bin adet büyükbaş hayvanın şap hastalığına karşı aşılanacağını ve aşılamalarda öncelikle besiciliğin ve kurbanlık hayvanların yoğun olarak bulunduğu köylerden başlanacağını söyledi.
Kabaoğlu şap hastalığı ile ilgili olarak ise “Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, bu hastalık nedeniyle oluşan et, süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir. Hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek büyük önem arz etmektedir. Yetiştiriciler tarafından hayvanlarına şap aşılaması mecburidir. Yetiştiricilerimizin şap aşılama kampanyası ile ilgili Müdürlüğümüzce yapılacak duyuruları dikkate almaları ve hayvanlarını şap hastalığından korumak için en etkin ve ucuz yöntem olan aşılama hususunda duyarlı olması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanlardan aşı yapılmayanlara nakil izni verilmeyecek olup, ayrıca hayvanlarını aşılatmadan imtina eden yetiştiricilere ilgili kanun maddesince 7 bin 321 TL idari para cezası verilecektir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Şap Aşısı Yaptırmayana 7 Bin 321 TL Ceza hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şap Aşısı Yaptırmayana 7 Bin 321 TL Ceza haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:19
 • Guneş
  06:44
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:39
Sayfa Başı