Santral, Eren’i 50’nci sıraya taşıdı

Meltem KARA
26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesine ilk kez girmesine rağmen 50’nci sıraya yerleşerek dikkatleri çeken Eren Enerji, Zonguldak’taki Çatalağzı Termik Santralı’nın faaliyete geçmesiyle atılım yaptı.

Toplam 1.6 milyar dolar yatırımla hayata geçen Çatalağzı Termik Santralı’nın 1400 megavat kapasitesiye Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 5’ini karşılayacak durumda olduğunu söyleyen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, “Zonguldak’ta ikinci bir santral yatırımı daha düşünüyoruz. Yine 1400 megavat gücünde, 1.4 milyar dolar değerinde yatırım planlıyoruz. Bu yatırım kararını aldık ancak henüz uygulamaya geçmedik” dedi.

Rekabet edilebilir fiyatlar 

Ahmet Eren, İSO 500 listesine 50’nci sıradan girişlerinin iki nedeninin olduğunu, bunlardan ilkinin yatırımın devreye girmesi ikincisinin ise fiyatların rekabet edilebilir seviyede olması olduğunu belirterek, şunları anlattı: “Zonguldak’taki yatırımımız büyük bir yatırımdı. Temmuz 2010’da faaliyetlerine başlamıştı. Ancak bu dönemde devletin kuruluşu Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) kilovat başına 3 kuruştan elektrik satıyordu ve özel sektör de bu fiyatla rekabet edemiyordu. Şu anda fiyatlar rekabet edilebilir hale geldi. Şu anda fiyatlar kilovat başına 12-16 kuruş arasında değişiyor. Biz de TEİAŞ ve ikili anlaşmalarla özel sektöre elektrik satıyoruz.”

Yerli kömüre destek

Yerli kömürü teşvik etmek için yüzde 10 daha pahalı da olsa Zonguldak’tan alım yaptıklarını söyleyen Eren, “Zonguldak’tan bizim ihtiyacımızın yılda 300 bin tonu karşılanıyor.  Yılda 3 milyon ton kömür alımı yapıyoruz. Yani yüzde 10’unu yerliden karşılıyoruz. Yurtdışından aldığımız kömürle, buradan aldığımız kömürü karıştırarak santralde kullanıma uygun hale getiriyoruz” diye konuştu. Ahmet Eren, devletin yerli kömüre dayalı projeleri desteklemesinin önemini de vurguladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı