Gündem Haberleri

  Şantiye elektrikli okul, korkutuyor

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  12.10.2005 - 12:52 | Son Güncelleme:

  İzmir'de hayırsever işadamı Cihat Kora tarafından Karşıyaka Bostanlı'da yaptırılan ve bu yıl Anadolu lisesi statüsü verilen Cihat Kora Anadolu Lisesi, ‘ruhsat’ sorunu yüzünden şantiye elektriğinden kurtulamadı.

  İzmir protokolünün temelini atıp, geçen 12 Nisan'da resmi açılışını yaptığı lisede kullanılan şantiye elektriği yüzünden yangın korkusu yaşadıklarını belirten Okul Aile Birliği Üyesi Hülya Yıldırım, “İnşaat ruhsatı olmadığı için oturma izni de yok. Bunlar olmayınca TEDAŞ elektrik bağlamıyor. İzmir'e böylesine önemli bir eser kazandıran hayırseveri de üzüyorlar” dedi.

  İzmir'de ‘Yap Okulunu Yaşat Adını’ kampanyası zincirine yeni bir halka ekleyen işadamı Cihat Kora, Bostanlı'da kolej düzeyinde bir okul yaptırdı. Çok iyi fiziki olanaklara sahip olan okul bu yıl Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) yüksek puan alan öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Kora, anahtar teslimi yaptırdığı okul binasını Milli Eğitim'e bağışladı.

  Bağış protokolü gereği okulun elektrik ve suyunun Milli Eğitim tarafından bağlatılmasının gerektiği, ancak o dönemde Karşıyaka Belediye Başkanı olan Şebnem Tabak'ın, temel atma törenine kendisinin de katılmasına rağmen okulun inşaatına ruhsatsız başlandığı, ‘kamu kurumu’ niteliği taşıdığı için de üzerinde durulmadığı öne sürüldü. Nitekim inşaat hızla sürdürülüp tamamlandı. Törenle de açıldı. Hayırsever Kora, konpanzasyon sisteminin de yer aldığı elektrik tesisatını da kurdu.

  Şantiye elektriğinden kurtulup şebekeye bağlanmak için TEDAŞ'a başvuru yapıldı. Ancak TEDAŞ, bu işlemin yapılabilmesi için inşaat ruhsatı ve yapı oturma izni istedi. Ellerinde bu belgeler bulunmayan Okul Aile Birliği üyeleri aylardan beri sorunu çözmeye çalışırken, bu kez belediye yetkilileri 2005 yılında yürürlüğe giren İmar Kanunu'ndaki değişiklikleri gösterip, okulda ‘sığınak’ bulunması gerektiğini bildirdi.

  Bu yeni sorun da çözümlenmeye çalışılırken, Aile Birliği Üyesi Hülya Yıldırım, “Başında hata yapılmış, bağış okul, resmi kurum denilerek ruhsat verilmemiş. İnşaat ruhsatı olmadığı için de yapı kullanma iznini alamıyoruz. TEDAŞ da bunlar olmayınca elektriğimizi bağlamıyor. Oysa elektrik sistemimiz konpanzasyon dahil hazır. Şehir elektriğinin bağlanacağı direğe de 6-7 metre uzaktayız. Her şey hazır bağlanmasını bekliyoruz. Bizim kaygımız öğrenciler adına. Bilgisayar modemleri yanıyor.

  Artezyen kuyumuz var, kantinimizde buzdolapları var. Şantiye elektriğine yüklenince kablolar yanıyor, yangın riski var. Maalesef bu yaşananlar hayırseverimiz Cihat Kora beyi çok üzüyor. Milli Eğitime böylesine önemli eserler armağan eden kişilerin bu tür şeylerle üzmemek gerek. Sorunun çözümü için uğraşıyoruz” diye konuştu.

  Öte yandan Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de bu okulun inşaatına başlanacağı zaman Karşıyaka Belediyesi yetkililerin, “Siz başlayın, hallederiz” dediğini ancak daha sonra yönetimin değişmesiyle sorun yaşandığını söyledi.

  Karşıyaka Belediyesi yetkilileri ise okulun başvurularını geç yaptığını, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Yeni imar planına göre okulda bulunması gereken sığınak konusunda da görüş alınacağını açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı