Dünya Haberleri

  Santiago'da bayram var

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1973 yılında yaptığı darbe ile ülkenin yönetimini ele geçiren eski diktatör Agusto Pinochet için, iktidarda bulunduğu dönemde adam kaçırma, cinayet ve emrindeki timlere sistematik şekilde adam öldürtme emiri verdiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkmasının ardından başkent Santiago'nun caddeleri karnaval yerine döndü.

  Binlerce Pinochet karşıtı gösterici bunu eski diktatör için hesap verme günün gelişi olarak nitelendirdi.

  Eski Şili diktatörü Agusto Pinochet, ülkeyi yöhettiği 17 yıllık dönem boyunca 3,197 kişinin kaybolması veya öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. Uluslararası Af Örgütü konu ile ilgili bir açıklama yaparak Şili'De artık bazı hakimlerin kabuklarından sıyrıldığına dikkati çekti. Tedavi için gittiği İngiltere'de yargılanmak üzere İspanya'ya getirilmesi için çalışan ve cesur çıkışları ile tüm dünyanın dikkatini çeken İspanyol Savcı Baltazar Garzonkararın kendisini tatmin ettiğini ancak devamının da tarafsız bir şekilde getirilmesi gerektiği vurgulandı.

  85 yaşındaki eski diktatörün avukatları ise karara itiraz ederek kendisinin sağlık sorunları nedeniyle yargılanımayacak durumda olduğunu ifade ettiler. Pinochetin sözcüsü Fernando Barros kendisinin sorgulanmadan böyle bir karar alınması hayal kırıklığı yaratmıştır diye konuştu.

  Pinochet 1998 yılının ekim ayında tedavi için gittiği İngiltere'de İspanyol Savcı Baltazar Garzon'un iade girişimi ile Londra'da 503 gün gözaltında tutulmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı