KOCAELİ HABERLERİ

SANTEK 2016 Fuarı'na doğru

AA / Metin Girgin
24.02.2016 - 17:00Son Güncelleme :

-TÜYAP tarafından 3. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı 26-29 Mayıs'ta düzenlenecek- TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Ersözlü:- "Fuarda, TOBB liderliğinde düzenlenecek proje kapsamında makine ve malzeme tedariği konusunda CERN Projesi gerçekleştirilecek"

AA / Metin Girgin

KOCAELİ (AA) - Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının (SANTEK 2016), 26-29 Mayıs'ta gerçekleştirileceği bildirildi.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda, fuarın sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası olacağını söyledi.

Türkiye’nin, CERN ortak üyeliğinin başlaması ile ülkede üretim yapan sanayi firmalarının CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılım hakkı elde ettiğini anlatan Ersözlü, "Fuarda, TOBB liderliğinde düzenlenecek proje kapsamında makine ve malzeme tedariği konusunda CERN Projesi gerçekleştirilecek. Fuarın, ortalama 600 milyon avroluk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN’in Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında, yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandırmasına katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Ersözlü, fuarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tahsis edilecek stantta “Yerleştirme Sergisi” açılacağını, ithal edilen bazı ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin görüşmelerin yapılacağını dile getirerek, yerli tedarikçi bulma yönündeki çalışmalar kapsamında da Türk Hava Yolları, Aselsan ve Roketsan'ın fuarda yer alacağını anlattı.

Önceki yıllarda olduğu gibi SANTEK 2016 Fuarı’nda ticari iş görüşmeleri organize edileceğine işaret eden Ersözlü, "50’yi aşkın ülkeden firmalar, Türkiye pazarından stratejik ortakları bulmak ve Türk firmaları ile ticari ve teknolojik işbirliği yapma amacıyla Kocaeli’ye gelmektedir. Fuarla ayrıca eş zamanlı İnşaat Müteahhitliği Zirvesi gerçekleştirilecektir" ifadelerini kullandı.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da bu yıl fuara yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda firmanın katılacağını belirterek, özellikle yerli firmaların yabancı firmalarla işbirliği konusunda ciddi mesafeler kat edileceğini kaydetti.

KSO, Kocaeli Ticaret Odası işbirliği, Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek fuarda, üretim makineleri ve imalat endüstrisi, enerji, elektrik, elektronik, otomasyon, otomotiv ve yan sanayi, liman, tersane ve gemi sanayi, demir çelik ve demir dışı metaller, yapı malzemeleri ve teknolojileri, iş ve inşaat makineleri sektörlerine ait firmaların yer alacağı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden SANTEK 2016 Fuarı'na doğru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 17 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SANTEK 2016 Fuarı'na doğru haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı