Dünya Haberleri

  Şantajcı general tutuklandı

  Hürriyet Haber
  15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya'yı sarsan skandallara şimdi de bir general karıştı.. Ülkenin en güçlü güvenlik örgütü Carabinieri'nin (jandarma) komutanlarından General Francesco Delfino, kaçırılan bir işadamının ailesine şantaj yapmak suçundan tutuklandı.

  ANSA haber ajansı, 60 yaşındaki General Delfino'nun, dün Roma'daki evinde gözaltına alındığını duyurdu. Haberde, Delfino'nun, geçen yıl kaçırılan işadamı Giuseppe Soffiantini'nin ailesinden 550 bin dolar (137.5 milyar lira) para aldığı kaydedildi. Delfino'nun, bu parayı, işadamını kaçıran fidyecilerin yerini ihbar edecek birine verileceğini söyleyerek aldığı belirtilen haberde, generalin ailenin eski dostlarından biri olduğu da vurgulandı. Söz konusu paranın bir kısmı, Delfino'nun evinde bulundu..

  MADALYASI VAR

  İşadamı Soffiantini, ailesinin fidye parasını ödemesinden sonra geçen yıl 9 Şubat'ta serbest bırakılmıştı. Birçok madalyası bulunan General Delfino, mafyanın önde gelen liderlerinin ve teröristlerin yakalanmasına yardımcı olmasıyla tanınıyor. Bu arada, Carabinieri'nin diğer iki komutanı General Sergio Siracusa ve General Mario Mori hakkında, ‘görevlerini kötüye kullandıkları’ iddiasıyla soruşturma açıldığı bildirildi. Kral Vittorio Emmanuel I'in 1814 yılında kurduğu Carabinieri, bağlılık ve dürüstlüğüyle övünüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı