Gündem Haberleri

  Sansür kabul edilemez

  Hürriyet Haber
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Edebiyat Dergisi The İstanbul Review’a röportaj veren Başbakan Tayyip Erdoğan, görevdeyken günlük tuttuğunu belirterek, ileride bunlara bakarak, anılarını yazmayı düşündüğünü söyledi.

  Erdoğan, “Günlük ve hatırat bildiğiniz gibi edebiyat formları olarak değerlendirilirler. Bu anlamda, evet, yazıyorum. Her gün fırsat bulabilirsem günlük tutuyorum ve gelişmeleri not ediyorum. Belki ilerde bu günlüklerden yola çıkarak hatıraları da yazma fırsatım olabilir” dedi. Genel Yayın Yönetmenliği’ni Hande Zapsu Watt’ın yaptığı, “The Istanbul Review” adlı edebiyat dergisinin yayın hayatına başladığı ilk sayısında Erdoğan ile yapılan söyleşi yayınlandı. Kültür-sanat konularında soruları yanıtlayan Erdoğan, gençliğinde simit ve su satıp kitap aldığını vurgulayarak, özetle şunları söyledi:

  Mevlânâ’dan Orhan Pamuk’a

   “Çocukluk ve gençlik yıllarıma ait onca şiir ve roman arasında birini öne çıkarmak zor. Ama yine de burada, Üstad Necip Fazıl Kısakürek ve Sakarya şiirini anmadan geçemem. Tarihi ve o günü anlayabilmek, anlamlandırabilmek adına, Üstad ve Çile’si bizim için gerçekten mümtaz bir yerde olmuştu. Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere kutsal kitaplar evrensel bir nitelik taşırlar. Burada tabii Mevlana ve Yunus Emre’yi hassaten anmak isterim. Her ikisi de bu topraklardan çıkmış olmakla birlikte, hem yüzyılları, hem de sınırları aştılar. Burada ismini sayamayacağım nice isim; Yusuf Has Hacip’ten Ahmet Yesevi’ye, Fuzuli’den Nedim’e, Hacı Bektaş’tan Kemal Tahir’e, Yahya Kemal’den Cemil Meriç’e, Oğuz Atay’dan Nurettin Topçu’ya, Orhan Pamuk’a kadar nice büyük isim, nice büyük eserler verdiler.

  Tavsiyem Safahat

   (Sizden Türk eğitim müfredatına bir kitap eklemeniz istense, hangi kitabı seçerdiniz ve hangi yaş grubunun bu kitabı okuması gerektiğini belirtirdiniz) Bu soruya hiç tereddüt etmeden Safahat ve Mehmet Akif Ersoy cevabını veririm. Her yaş grubunun bu kitabı mutlaka tanımasını ve okumasını isterim. Safahat, sadece bir edebi eser ve bir şiir kitabı değil, yakın tarihimize ışık tutan bir tarih kitabı, bir milletin ve medeniyetin temellerini çerçeveleyen bir felsefe kitabı, geçmişin ruhuyla geleceği şekillendiren bir fikir kitabıdır.

  Sansür engelleme yöntemi

  Sansür, sadece edebiyatta değil, sanatta, medyada, siyasette ve diğer alanlarda da kabul edilmez bir engelleme yöntemidir. Başkalarının özgürlük alanlarına müdahale etmemek, hakaret ederek incitmemek kaydıyla, fikirlerin en özgür şekilde ifade edilmesini savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz. Ben, şiir okuduğum için mahkum olmuş, hapis yatmış bir siyasetçiyim. İfade özgürlüğünün, fikir özgürlüğünün ne manaya geldiğini çok iyi bilen bir Başbakanım.”      

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı