Ege Haberleri

EGE

  Şans ayağına güldü

  Turan GÜLTEKİN / HÜRRİYET
  29.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR Çamdibi’ndeki bir soğuk demir atölyesinde çalışan 22 yaşındaki Ahmet Dal, geçen mayısta Kemalpaşa’da bir bağ evinin çatısında çalışırken kuvvetli rüzgarın etkisiyle yakından geçen yüksek gerilim hattına kapıldı. Binlerce voltluk elektrik akımı Ahmet’in başından girdi, sağ ayağından çıktı.

  Çarpmanın etkisiyle baygınlık geçiren ve sağ ayağı tamamen yanan Ahmet Dal önce Armutalan Sağlık Ocağı’na, ardından Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada, vücudunda yüklü elektrik alınan Dal, İzmir’deki bir özel hastaneye gönderildi. 5’i yoğun bakımda olmak üzere 20 gün tedavi gördükten sonra Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Plastik Cerrahi ve Ortopedi Servisi’nde yaklaşık 1 ay kalan ve art arda iki ameliyat geçiren Ahmet Dal’ın ayağı bir türlü iyileştirilemedi.

  Şans ayağına güldü

  Kesilmesi kararı verildi

  Bunun üzerine her iki servisin doktorlarından oluşan heyet, ayağın kangren olmasını önlemek amacıyla kesilmesine karar verdi. Kararın ardından annesi ve kendisine bütün evrakların imzalatıldığını söyleyen Dal, “Her şey bitti diye düşünmeye başlamıştık. Ayağım kesilmeden bir akşam önce kontrole gelen doktorlar bir kez de El Cerrahisi Eğitim Kliniği Sorumlu Müdürü Doç. Dr. Erhan Sönmez’in görmesini istedi. İyi ki kabul etmişim. Erhan Bey benimle ilgilendi, bütün riskleri anlattı, kaybedecek bir şey yoktu, şansımı denedim. Şansım yaver gitti, ayağım kurtuldu. Yakında eski sağlığıma kavuşacağım için çok mutluyum. Hayatımı yeniden kazandım” dedi.

  Şans ayağına güldü

  KURTULMA ŞANSI AZDI

  Yanan ayağın kurtulma şansının yüzde 10’un bile çok altında olduğunu belirten Doç. Dr. Sönmez, “Ayakta doku, damar, sinir hiçbir şey kalmamıştı, sadece kemik görünüyordu. Geçirdiği ameliyatlarla kan dolaşımı sağlanamadığı için ayağın kesilmesine karar verilmişti. Genç yaştaki bir arkadaşımızın ayağını kurtardık. Uzun bir ameliyat sonrasında vücudun çeşitli yerlerinden doku naklettik, 30 santimetrelik damarla dolaşımı sağladık. Ayak yavaş yavaş eski yapısına kavuşmaya başladı. Ahmet göreceği fizik tedavinin ardından da tamamen sağlığına kavuşacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı