Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanofi-Genzyme birleşmesi efsanesinde mutlu son

  MarketWatch
  17.02.2011 - 14:53 | Son Güncelleme: 17.02.2011 - 14:17

  Fransız ilaç üreticisi Sanofi-Aventis, ABD’li biyoteknoloji şirketi Genzyme’i, 20.1 milyar dolar nakit ve ABD’li şirketin ilaçlarının satış başarısına bağlı ödeme yapma teklifiyle satın alma konusunda anlaştı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                 

   

  Sanofi’nin, Genzyme’ye satın alma konusunda ilk teklifi bundan dokuz ay önce götürmüştü. Fransız şirketin satın alma sonrası kazancını, ilk yılında artırması bekleniyor. Sanofi ayrıca bu hamlesiyle, tedavisi zor olan hastalıklara yönelik ilaç pazarına da girmiş olacak.   

   

  Sanofi, Genzyme’e hisse başına 74 dolar ve CVR olarak bilinen ve ilaç sektöründe kullanılan içerikler için ödenen telif haklarını da ödeyecek.

   

  Konuya yakın kaynaklar tarafından onaylanan anlaşma, biyoteknoloji tarihinin en büyük ikinci anlaşması olarak kabul ediliyor. Bu anlaşma aynı zamanda, Sanofi’nin telif hakkını kaybettiği ya da kaybetmek üzere olduğu patentlerden dolayı bilançosuna yazdığı zararı da karşılamasına yardımcı olacak.

   

  Sanofi, en geç yılın ikinci yarısında tamamlamasını beklediği birleşmenin gelirlerini 2013’e kadar hisse başına 0.75 ya da 1 euro artıracağını tahmin ediyor.

   

  Sanofi’nin CEO’su Christopher Viehbacher, yaptığı açıklamada, “Bu birleşme, Sanofi-Aventis için yeni bir büyüme platformu sunacak. Bununla birlikte, biyoteknoloji alanındaki varlığımızı da artıracak” ifadelerini kullandı.

   

  SANOFİ HİSSELERİ YÜKSELDİ

  Açıklamanın ardından, Sanofi’nin hisseleri Fransa CAC 40 borsasındaki işlemlerde yüzde 3.3 oranında değerlendi.

   

  Deutsche Bank ise müşterilerine geçtiği notta, “Sanofi ve Genzyme efsanesinin sonlanması, Sanofi hisseleri için olumlu bir sonuç” dedi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı MarketWatch’da “Sanofi-Aventis to buy Genzyme for $20.1 bln” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı