Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Şanlıurfa'ya 220 okul yapıldı

  AA
  09.09.2014 - 13:22 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 600 bin öğrencisiyle 48 ilin nüfusunu geride bırakan Şanlıurfa'da, inşaatı tamamlanan 220 okulda ilk kez ders zili çalacak.

  Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 1 milyon 801 bini aşkın nüfusunun yüzde 70'i 30 yaş ve altında olan kentte her yıl 60 bine yakın çocuk okula başlıyor. Yaklaşık 600 bin öğrencinin bulunduğu Şanlıurfa bu rakamla; Bolu, Çanakkale, Edirne, Kastamonu ve Rize'nin de aralarında olduğu 48 kentin nüfusunu geride bırakıyor.

  Taşımalı eğitimde Türkiye'de ilk sırada yer alan kentte okullaşma oranı yeni çalışmalarla her yıl artıyor.

  İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, öğrenci sayısı bakımından Ankara, İstanbul ve İzmir'den sonra 4'üncü sırada bulunduklarını hatırlattı.

  Kentteki derslik sayısının yeterli olmadığını belirten İlci, şunları söyledi:
  "Öğrencilerimiz 60 kişilik sınıflarda eğitim görüyordu ama bu yıl böyle olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle bir yıl içerisinde 220 okulu tamamladık. Buda yaklaşık 5 bin dersliğe tekabül ediyor. Artık çoğu okulda normal eğitime geçeceğiz. İlimiz eğitim alanında yavaş yavaş normalleşiyor."

  İlci, okul yatırımlarının yanı sıra 415 lojman, 6 bin kapasiteli 30 pansiyon, 19 spor salonu, meslek liseleri için 29 atölyenin de hizmete açıldığını anımsattı.

  Okullaşma oranının artmasıyla öğretmen ihtiyacının gündeme geldiğini aktaran İlci, Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili çalışma yaptığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: okul , öğrenci , egitim
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı