ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa'dan Suriyelilere 400 tır yardım

AA / Rauf Maltaş
21.01.2015 - 11:45Son Güncelleme :

- Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu, ihtiyaç sahibi Suriyelilere 3,5 yılda 400 tır yardım yaptı - Platform başkanı Gerem: "O insanlar savaşla, açlıkla, katliamla sınav ediliyor. Biz de onlara yardım etmekle imtihan ediliyoruz. Onun için herkesi bir kez daha yardım etmeye davet ediyoruz"

AA / Rauf Maltaş

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu, iç savaşın başlamasının ardından başlattığı çalışma kapsamında Suriyeli ihtiyaç sahiplerine 3,5 yılda 400 tır yardımda bulundu.

Platform başkanı Osman Gerem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3,5 yıldır yürüttükleri "Sınır Ötesine Yardım Kampanyası" çerçevesinde başta Şanlıurfa olmak üzere Türkiye'nin değişik yerlerinden temin edilen gıda, ilaç, oyuncak ve giyim malzemelerini Suriye'ye ulaştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Sadece sınır ötesine yardım göndermekle yetinmediklerini belirten Gerem, aynı zamanda Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılara da yardım ulaştırdıklarını ifade etti.

Dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi insanların yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan Gerem, ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve şahısların insani yardım malzemesi bağışlarını kabul ederek, Suriyeli ihtiyaç sahiplerine teslim ettiklerini kaydetti.

Yardımların büyük bir bölümünün gıda ve barınma malzemelerinden oluştuğunu hatırlatan Gerem, şöyle konuştu:

"Ülkemizdeki sığınmacıların az da olsa sofralarına bir tas çorba ulaşıyor. Özellikle Halep, Şam kırsalında aç ve açıkta kalan, susuz ve perişan durumda soğukta donan insanlar var. Birleşmiş Milletler'in yayınladığı rapora göre geçen yıl donarak ölen 12 kişinin 8'i çocuk. Açlıktan ölmemeleri için de kedi köpek eti yiyorlar. Bu insani trajediye kimsenin duyarsız kalmaması gerekiyor. Herkes elinden geldiğince destekte bulunmalıdır. Bu bizim imtihanımızdır. O insanlar savaşla, açlıkla, katliamla sınav ediliyor. Biz de onlara yardım etmekle imtihan ediliyoruz. Onun için herkesi bir kez daha yardım etmeye davet ediyoruz."

- "Yardımlar yetersiz kalıyor"

Gerem, savaş süresinin uzaması nedeniyle yardımlarda azalmaların görülmeye başlandığına dikkati çekerek, hayırseverlerden biraz daha fedakarlık beklediklerini söyledi.

Platformun şuana kadar Suriyelilere 400 tır insani yardımda bulunduğunu ifade eden Gerem, bu yardımların yarısından fazlasının en fazla sığınmacının yaşadığı Şanlıurfa'da dağıtıldığını belirtti.

Türkiye'de birçok sivil toplum kuruluşunun sınır ötesine yardım göndermek için seferber olduğunu vurgulayan Gerem, savaş mağdurlarının sayısının yüksek olması nedeniyle yardımların yetersiz kaldığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa'dan Suriyelilere 400 tır yardım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa'dan Suriyelilere 400 tır yardım haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:16
 • Yatsı
  18:47
Sayfa Başı