ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa'da tarihi sempozyum

DHA
07.04.2018 - 13:25Son Güncelleme :
DHA

ŞANLIURFA, (DHA) - ŞANLIURFA'da 'Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi Sempozyumu'nun 3. Buluşması başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma bu yıl 105 bilim insanı katılım göstererek çalışmalarını sunuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 3.sü düzenlenen ve birçok ülkeden akademisyenin katılımı gösterdiği 'Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi Sempozyumu' açılış konuşmaları ile başladı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa'nın en önemli süreçlerini kapsayan, Tanzimat Fermanı’nın ilanından Cumhuriyet Dönemi Urfa tarihine kadar olan akademik sürecin görüşüleceği sempozyuma, yerli ve yabancı 105 bilim insanı katılım sağlıyor. Açılış konuşmasında düzenlenen sempozyumla Şanlıurfa tarihine daha derin bir bakış sergilendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "12 bin yıllık geçmişiyle tarihin ilk yerleşim bölgelerinden biri olan, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetlerin beşiği, Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya hoş geldiniz. Tanzimat Fermanı’ndan Islahat Fermanı’na, I. Meşrutiyet’ten II. Meşrutiyet’e, I. Dünya Savaşı’ndan Millî Mücadele’ye ve genç Cumhuriyet’ten günümüze kadar Urfa’da görülen gelişmelerin konu olarak ele alınacağı Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi adlı Sempozyumun üçüncüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Sempozyuma katkı verecek, yurt içinden ve yurt dışından gelen, tüm değerli katılımcılara şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Sempozyumun Urfa’ya, ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl ise "Tarihi kültürü ve medeniyeti olmayan şehirler varmış gibi gösterilip tanıtımını yaparken, tarihin ve medeniyetin içinde sonuna kadar var olan Şanlıurfa ilimizde böylesine bir sempozyum düzenlenmesi gerçekten çok önemlidir. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu.
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci de "Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa’yı bu sempozyumunda aslında şehir hakkında bilgilenme, ilgilenme ve bilinçlenmeyi arzuladık. Bu şehir bunu hak ediyor. Çünkü bu şehir o kadar büyük bir bilgeliğe sahip ki yıllardır anlaşılmayı bekliyor. Daha önce Urfa ile ilgili sempozyumlar yapıldı ama bu şehrin 500 yıllık Osmanlı birikimini ve Cumhuriyet Urfa’sının anlatılmamış olması bu sempozyumun ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir" şeklinde konuştu.
tarihçilerinin çalışmalarında milli mücadele döneminde Urfa’ konulu sunumuyla tamamlandı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şanlıurfa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şanlıurfa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şanlıurfa'da tarihi sempozyum haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı