ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa'da tarihi ağaçların kesildiği iddiası

AA / Mehmet Fatih Aslan
24.02.2016 - 13:51Son Güncelleme :

- USTA-DER üyeleri, suç duyurusunda bulundu

AA / Mehmet Fatih Aslan

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Sosyal-Toplumsal Araştırmalar Derneği (USTA-DER), tarihi Gümrük Hanı'nda 6 ağacın kesildi iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

USTA-DER Başkanı Erkan Çiftbudak, Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, tarihi Gümrük Hanı'nın Kanuni Sultan Süleyman döneminde Behram Paşa tarafından yapıldığını ve içerisinde tarihi çınar ağaçları bulunduğunu söyledi.

Çınar ağaçlarının birkaç gün önce kanunsuz, izinsiz ve yordamsız bir şekilde kesildiğini ileri süren Çiftbudak, "Biz dernek olarak bu işlemi yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Biz istiyoruz ki bu tarihi kentimizde tarihe karşı yapılan bu eylemler bir an önce durmalı. Burada kesilen sadece 3-4 tane çınar ağacı değil. Oradaki çınar ağaçları tarihimizin, kültürümüzün, turizmimizin bir parçasıydı" dedi.

Ağaçlara yönelik eylemin tarihe karşı yapıldığını ifade eden Çiftbudak, bu eylemi kınadıklarını ve takipçisi olacaklarını belirtti.

Yaptıkları incelemeler göre tarihi handaki ikisi tescilli olmak üzere 6 ağacın kesildiğini iddia eden Çiftbudak, kendilerine gösterilen raporlarda ağaçların kesilmesiyle ilgili bir maddenin bulunmadığını aksine ağaçların kurtarılmasıyla ilgili çalışmaların yer aldığını öne sürdü.

Gümrük Hanı'nın kentin simgelerinden ve turizm açısından önemli bir yer olduğunu belirten Dişbudak, ağaçların kesilmesinin geleceğe miras bırakmamak anlamına geldiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından Çiftbudak ve beraberindekiler adliye sarayına girerek Cumhuriyet Savcığı'na suç duyurusunda bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa'da tarihi ağaçların kesildiği iddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa'da tarihi ağaçların kesildiği iddiası haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı