Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şanlıurfa'da PKK yandaşları polise saldırdı

  Mustafa MERT- Mehmet Emin ÖZTÜRK- Kerim KIRPAÇ/ŞANLIURFA, (DHA)
  15 Şubat 2011 - 14:41Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 14:40

  TERÖRİSTBAŞI Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 12’nci yıldönümünü bahanesiyle Şanlıurfa’nın Suruç, Viranşehir ve Birecik ilçelerinde düzünlenen gösterilerde olaylar çıktı. Banka, mağaza ve açık işyerleri ile güvenlik güçlerine molotof kokteylleri ve taşlar ile saldıran PKK yandaşlarına gaz bombaları ve basınçlı su ile müdahale edildi.

  Suruç’ta, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanışının 12’nci yıldönümünü protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişi, öğle saatlerinde BDP İlçe Başkanlığı önünde toplandı. Ellerinde döviz ve pankartlar taşıyan, çoğunluğu yüzlerini poşu ile kapatan kalabalık, ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde PKK’nın renklerini simgeleyen bez parçaları ve Öcalan posterleri taşıyan kalabalık, PKK ve elebaşı Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıp yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Kalabalık adına BDP İlçe Başkanı Abdülkadir Ercan basın açıklaması yaptı.

  Geniş güvenlik önlemi alınan basın açıklamasının ardından, grupta yer alan yüzleri poşu ile kapalı bir grup, önceden hazırladıkları molotof kokteyllerini bir mağazaya ve polislerin bulunduğu noktaya peş peşe attı. Atılan molotof kokteylleri nedeniyle bir işyerinde yangın çıkarken, göstericiler ellerinde bulunan taşları da polislere atmaya başladı. İlk önce göstericilere müdahale etmeyen polis, toplumsal müdahale aracıyla mağazada çıkan yangını söndürdü.

  Bu sırada slogan eşliğinde ilçe merkezinde yürüyen göstericiler, açık işyerlerinin camlarını kırıp, askeri lojmana da taş atmaya başladı. Bunun üzerine polis, göstericilere biber gazı ile müdahaleye başladı. Müdahale ile ara sokaklara dağılan göstericiler, zaman zaman olayların yaşandığı Cumhuriyet Caddesi üzerine çıkıp, polislere taş ve molotof atmayı sürdürdü. Bu sırada gösterici grubun polise yönelik saldırısına, BDP ilçe yöneticilerinin de engel olmaya çalıştığı görüldü. Yaklaşık yarım saat süren olaylar, göstericilerin ara sokaklara kaçıp izlerini kaybettirmesiyle son bulurken, polis ilçe genelinde önlemlerini artırdı.

  VİRANŞEHİR’DE GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

  Viranşehir’de, Öcalan’ın yakalanış yıldönümü nedeniyle BDP tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüne yaklaşık 500 kişi katıldı. Öğle saatlerinde Vatan Caddesi’nde toplanan kalabalık, ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde pankart, döviz ve Öcalan posterleri taşıyan kalabalığın en önünde küçük yaştaki çocuklar ile kadınların bulunduğu görüldü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte, sık sık terörist başı Öcalan ve PKK lehine slogan atan kalabalık yaklaşık 2 kilometre ilerleyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Burada kalabalık adına BDP İlçe yöneticisi Mustafa Aslan tarafından basın açıklaması yapıldı.

  Açıklamanın ardından slogan atan kalabalıkta yer alan yüzlerini poşu ile kapatmış olan bir grup, Karacadağ Caddesi üzerinde bulunan bir banka şubesine molotof kokteylleri atmaya başladı. Zırhlı araçlar ile bölgede önlem alan güvenlik güçlerinin, gruba gaz bombaları ile müdahale etmeye başlaması üzerine göstericiler, bu kez polislere taş ve molotof kokteylleri atmaya başladı. Polisin de biber gazı ve basınçlı su ile karşılık vermesi üzerine ara sokaklara kaçan göstericiler, zaman zaman cadde üzerine çıkıp eylemlerini sürdürdü. Yaklaşık yarım saat süren olaylar çok sayıda polisin aynı anda göstericilerin bulunduğu sokaklara girmesiyle sona erdi. Polis, ara sokaklarda yaptığı incelemede grupta yer aldığı iddiasıyla 5 kişiyi gözaltına aldı. Gerginlik zaman zaman ara sokaklarda devam ederken, polis ilçe genelinde önlemlerini üst seviyeye çıkardı.

  BİRECİK’TE POLİS COP KULLANDI

  Birecik’te, öğle saatlerinde Meydan Mahallesi’nde bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 150 kişi burada basın açıklaması yaptı. Sık sık Öcalan ve PKK lehine slogan atan kalabalık, basın açıklamasının ardından BDP İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. İlçede geniş önlem alan polis, sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalıkta bulunan ve slogan attığı iddia edilen bazı kişileri gözaltına almak istedi. Ancak gruptakilerin şüphelileri vermek istememesi üzerine polis ile kalabalık arasında arbede çıktı. Arbede sırasında polis, kendilerine vurmaya kalkışan kalabalığa copla müdahale etti. Arbede sırasında bazı kişiler gözaltına alınırken, kalabalık ise parti binasına girdi. BDP üyeleri parti içerisinde de slogan atmayı sürdürürken, polis dışarıda ve ilçe merkezinde önlemlerini artırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı