Gündem Haberleri

  Şanlıurfa'da Hizbullah operasyonu

  Hasan KIRMIZITAŞ/ ŞANLIURFA, (DHA)
  21.10.2011 - 22:51 | Son Güncelleme:

  HİZBULLAH terör örgütünün askeri kanat sorumlularından olan ve 12 cinayete karıştığı gerekçesiyle yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırılarak her yerde aranan ’Cafer’ kod adlı Cemil Meygil, Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar İlçesi’nde yakalandı.

  Şanlıurfa polisi, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada Hizbullah terör örgütü üyesi ve yöneticisi olup, örgüt adına birden fazla kişiyi öldürdüğü iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Cemil Meygil’in Ceylanpınar’da olduğu bilgisine ulaştı. Bunun üzerine Ceylanpınar’da araştırma başlatan polis, Suriye’ye geçme ihtimali olan Meygil’in sahte isim ile ilçedeki bir esnafın yanında çalıştığını belirledi. Suriye’ye geçme ihtimali olan Meygil, sabah saatlerinde polisin düzenlediği operasyon ile yakalanarak gözaltına alındı.

  VELİOĞLU’NUN KORUMALIĞINI YAPMIŞ

  Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan Cemil Meygil, yakalama işleminin tamamlanmasının ardından Diyarbakır’a gönderildi. Hizbullah’ın askeri kanat sorumlularından olan Meygil’in, örgütün kurucu lideri olan Hüseyin Velioğlu’nun da korumalığını yaptığı açıklandı. 1990’lı yıllarda Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yoğun çalışma yürüten Meygil’in, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi ve çevresinde 12 kişiyi bizzat öldürdüğü de ifade edildi. Meygil, örgütün isteği üzerine PKK sempatizanı olduğu veya yardım ettiği gerekçesiyle; Silvan Devlet Hastanesi Başhekim vekili Dr. Zeki Tanrıkulu, öğretmen Faik Ayaz ile, Hüsnü Türk, Sıtkı Fidan, Hamdusena Kırtay ve İhsan Kıran’ın da aralarında bulunduğu 12 kişiyi öldürüp, çok sayıda infazın da emrini verdiği iddiasıyla yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırıldığı için her yerde aranıyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı