ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa’nın Verimli Arazileri Yok Oluyor

IHA
13.10.2015 - 16:55Son Güncelleme : 13.10.2015 - 16:56

ŞANLIURFA TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET KAYA, BİLİNÇSİZ TARIM YAPILMASI NEDİYLE VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNİN YOK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, bilinçsiz tarım yapılması nediyle verimli tarım arazilerinin yok olduğunu söyledi.
GAP Teyap İl Koordinatörlü tarafından organize edilen “Pamuk Kirliliği ve Hasadı” konulu panele katılan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, pamuğun dünya genelinde stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekerek, ülkenin geleceği ve ihracat açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Şanlıurfa Pamuğunun temiz toplanması için çeşitli çalışmaların yapıldığını ifade eden Kaya, Şanlıurfa Ticaret Borsası olarak geçtiğimiz yıllarda Pamuktaki sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı, Ulusal Pamuk Zirvesi’nin ve Pamuk Çalıştayı’nın yapılmasını sağladıklarını da hatırlattı. Yapılan çalışmaların istenilen sonucu vermediğini kaydeden Kaya, bilinçsiz tarımın yapılmasıyla birlikte de verimli toprakların kaybolduğuna değindi.
Pamuğun daha temiz toplanması için Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte "Pamuk Kirliliği’ni Önleme Komisyonu" kurduklarını ve bu komisyonun çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Kaya, temiz toplanan pamuğun sanayici tarafından daha çok rağbet gördüğünü kaydetti.
Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın projeleri hakkında da bilgi veren Kaya, Pamuk Lisanslı ve Hububat Lisanslı Depo Projelerinin inşaat çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.
Lisanslı depolarla birlikte sanayicinin kaliteli ürüne rağbet göstereceğini belirten Kaya, ekonomik sıkıntısı olan çiftçilerin ise; ürünlerini lisanslı depolarda saklayıp karşılığında kredi kullanabileceğini hatırlattı.
Viranşehir’e Hububat Analiz Laboratuvarı kurduklarını ve Pamuk Analiz Laboratuvarı’nın da kurulma aşamasında olduğunu ifade eden Kaya, çiftçinin ürünün kalitesini öğrenme şansına sahip olacağını belirtti.
Şanlıurfa Ziraat Odası ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necip Özgökçe, GAP Teyap İl Koordinatörü Ahmet Coşandal, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Çukobirlik As Başkanı Ali Hayırlı, Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Sanayici Eyüp Gergerli, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa’nın Verimli Arazileri Yok Oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 16 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa’nın Verimli Arazileri Yok Oluyor haberi güncellenecektir.

  ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı