Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’ndeki mahkumların 70'i nakledildi

  Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)-
  20 Temmuz 2012 - 12:08Son Güncelleme : 20 Temmuz 2012 - 12:08

  ŞANLIURFA’da, 13 kişinin yaşamını yitirdiği Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’nde, yeniden gerginlik yaşanma ihtimali üzerine aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da bulunduğu 70 tutuklu ve hükümlü, önlem amaçlı olarak Adana ve Bolu’ya nakledildi.

  Geçen 16 Haziran’da, Eyyübiye Mahallesi’nde bulunan Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’nin C-15 koğuşunda yangın çıktı. Tutuklu ve hükümlülerin kendi aralarında kavga ettikten sonra çıkarıldığı ileri sürülen yangında 3’ü hükümlü 10’u tutuklu 13 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi de yaralandı. Olaylardan 2 gün sonra bu kez Çocuk Koğuşu’nda çıkarılan yangında çok sayıda tutuklu ve hükümlü ile güvenlik gücü yaralandı. 

  BİRİ MİLLETVEKİLİ 71 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ NAKLEDİLDİ

  Güvenlik güçleri, dün gece Şanlıurfa Cezaevi’nde yeniden isyan çıkarılacağı bilgisine ulaştı. Başsavcılık, cezaevi yönetimi ve güvenlik güçlerinin yaptığı ortak değerlendirme sonrası daha önce 300 civarında tutuklu ve hükümlünün nakledildiği Şanlıurfa Cezaevi’nde bulunan siyasi suçluların tamamının başka illere nakledilmesini kararlaştırdı. Adalet Bakanlığı’nın da onayının ardından aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da bulunduğu 71 tutuklu ve hükümlü, Bolu’daki ve Adana’daki cezaevlerine nakledildi. Gece yarısı polis eskortu eşliğinde nakil araçları ile yola çıkarılan tutuklu ve hükümlülerin 10’u Adana’ya, 61’i ise Bolu’ya gönderildi.

  KCK davası kapsamında tutuklanan ve cezaevinde bulunduğu süreçte milletvekili seçilen BDP’li İbrahim Ayhan’ın, Adana F Tipi Cezaevi’ne konulduğu öğrenildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı