ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa DEDAŞ'da taşeron işçiler greve çıktı

AA / Mehmet Fatih Aslan
25.02.2016 - 22:24Son Güncelleme :

- DEDAŞ'a bağlı bir firmada taşeron olarak çalışan bir grup işçi, asgari ücret farkları ve maaşlarını alamadıkları iddiasıyla greve başladı

AA / Mehmet Fatih Aslan

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da asgari ücret farkları ve maaşlarını alamadığını iddia eden işçiler greve başladı. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (DEDAŞ) bağlı bir firmada taşeron olarak çalışan bir grup işçi, Yeşildirek Mahallesi'nde bulunan elektrik dağıtım merkezi önünde toplandı.
Burada grup adına açıklama yapan Mehmet Karakuzu, Asgari Ücret Komisyonu'nun belirlediği asgari ücret maaş farkının kendilerine ödenmediğini ve yol ile yemek ücretlerinin karşılanmadığını illeri sürdü. 55 günden bu yana maaş da alamadıklarını iddia eden Karakuzu, "Şanlıurfa merkez, Suruç, Viranşehir, Halfeti, Akçakale, Harran ilçelerinde greve gidiyoruz. Bizler ücret farklarının yüzde 30 olduğunu ama Eksim Holding eliyle taşeronlaştırmaya gidildiğinden bu ücret farkı haklarımız gasp ediliyor" dedi.
Şirkette 900 işçinin ağır ve tehlikeli iş kolunda çalışmaları sebebiyle mevcut yönetmeliğe göre asgari ücretten yüzde 60 daha fazla maaş almaları gerektiğini belirten Karakuzu, haklarını alıncaya kadar grev kararından vazgeçmeyeceklerini ifade etti.
Mehmet Demirkol da arkadaşlarıyla firmada arıza, onarım ve bakım hizmetlerini yürüttüğünü söyledi.Kentte elektrik arızası yaşanması durumunda arızayı giderecek kimsenin bulunmadığını söyleyen Demirkol, "Personeller grevde olduğu için bu arızalara kimse müdahale edemeyecek ta ki grev sona erene kadar. Şirketin asgari ücret ile ilgili verdiği vaadi yerine getirene kadar bu grev devam edecek" diye konuştu.İşçiler, açıklamanın ardından dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa DEDAŞ'da taşeron işçiler greve çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 22 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa DEDAŞ'da taşeron işçiler greve çıktı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı