Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şanlıurfa’da PKK operasyonu: 3 kişi tutuklandı

  Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)
  21.04.2009 - 11:43 | Son Güncelleme: 21.04.2009 - 11:48

  ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nde, jandarma tarafından düzenlenen operasyonda PKK terör örgütüne katılmak isteyen 16 yaşındaki M.A. ile bu kişiyi dağ kadrosuna göndermek isteyen 40 yaşındaki Mehmet Solmaz ve 30 yaşındaki Avni Gürbüz tutuklandı.

  Jandarma tarafından yürütülen çalışmalarda, Suruç’ta, daha önce birçok kez terör örgütü adına düzenlenen eylemlere katılmaktan gözaltına alınan Avni Gürbüz ile Mehmet Solmaz’ın, PKK’ya eleman kazandırmak için çalışmalar yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine jandarma tarafından izlemeye alınan Gürbüz ve Solmaz’ın, Siirtli M.A.’yı yasa dışı yollardan Suriye üzerinden örgütün dağ kadrosuna ulaştırmak istediğini saptadı. İki kuryeyi izlemeye alan jandarma, M.A.’nın Siirt’ten Suruç’a gelmesinin ardından 3 kişiyi ilçe merkezinde gözaltına alındı. Suruç İlçe Jandarma Komutanlığı’nda sorgulamaları yapılan Gürbüz ve Solmaz, suçlamaları reddedip, örgütle herhangi bir bağlantılarının olmadığını, ilçeye gelen M.A.’yı Suriye’ye götürüp dolaştırmak istediklerini ileri sürdü. M.A. ise, Siirtli olduğunu ve DTP bünyesinde aktif siyaset yapmak üzere Suruç’a geldiğini iddia edip, terör örgütüne katılmak istemediğini söyledi.

  Gözaltındaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Mehmet Solmaz, Avni Gürbüz ve M.A., ‘Terör örgütü üyesi olmak, eleman kazandırmak, kuryelik ve kılavuzluk yapmak’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı