ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa Barosu’ndan Gözaltı Kararına Tepki

IHA
20.10.2015 - 13:58Son Güncelleme :

şanlıurfa baro başkanı hikmet delebe

IHA

Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı çıkartılıp gözaltına alınmasına tepki gösterildi. bulundu.
Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ katıldığı bir televizyon programında ’PKK terör örgütü değildir’ şeklindeki sözlerinin ardından ’terör örgütü propagandası yapmak suçu’ neticesinde hakkında, Bakırköy 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nce yakalama kararı çıkartılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Elçi’nin bir televizyon programında sarf ettiği sözlerin kendisi aleyhinde bir linç kampanyasına neden olduğunu ifade eden Delebe, “Diyarbakır Barosu Sayın Tahir Elçi’nin katıldığı bir televizyon programından sonra sarf ettiği sözler maalesef Türkiye çapında kendisi aleyhinde bir linç kampanyasının başlamasına neden oldu. Oysaki meslektaşımız olan baro başkanı kesinlikle kendi ifadelerini, kendi düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun sınırı düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Her insan kendi düşündüğü fikrini basınla, kamuoyuyla paylaşabilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bu tür konuşmaların ve açıklamaların yeri ifade ve düşünce özgürlüğüdür. Bu linç kampanyasından sonra da malumunuz Bakırköy Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Sayın Tahir Elçi hakkında bir soruşturma başlatıldı. Akabininde de Bakırköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Yakalama kararının ardından maalesef meslektaşımız ve baro başkanımız Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a götürüldü. Hukuk camiası şunu bilir ki ifade özgürlüğünün sınırı oldukça çok geniştir. Hem evrensel hukukun hem de Türkiye’de yerleşmiş olan içtihatların bir parçasıdır. Bir başkan açıklamış olduğu fikrinden dolayı eğer gözaltına alınıyorsa, eğer hakkında yakalama kararı çıkartılıyorsa bu hukuk adına ciddi bir cinayettir. Biz Şanlıurfa Barosu olarak kesinlik Diyarbakır Barosu Başkanı Sayın Tahir Elçi’ye karşı geliştirilen bu linç kampanyasını kınıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa Barosu’ndan Gözaltı Kararına Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 13 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa Barosu’ndan Gözaltı Kararına Tepki haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:48
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı