« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sanlı Sarialioğlu: Toshack mı, Feldkamp mı?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

Beşiktaş'ın bu sezon en utanç verici oyunu Ali Sami Yen'de Galatasaray'a karşıydı. İnanılmaz mahkumiyet, korku, çaresizlik ve yokoluş Beşiktaşlı taraftarı o maçta kahretmişti. Deneyimli oyuncularını kulübede oturtan ve takımına karşı kaleyi adeta yasaklayan Toshack, bu rezaletin bir numaralı kahramanıydı!

Hafta sonunda Beşiktaş bu kez Fenerbahçe ile Kadıköy'de oynuyor. Feldkamp, ‘‘Amacımız kazanmak. Atak oynayacağız, gol arayacağız’’ diyor. Evet, Beşiktaş ülkemizde hangi sahada oynarsa oynasın, rakip kim olursa olsun öncelikle galip gelmeyi düşünmelidir. Beşiktaşlı taraftar bundan başka birşeyi kabul etmez, edemez. Ve de büyük maçlar yıldız oyuncularla, deneyimli oyuncularla kazanılır.

GERÇEK UNUTULUNCA

Toshack bu gerçeği unuttuğu için Beşiktaş, Ali Sami Yen'de rezil oldu. Görünen o ki Feldkamp böyle bir yanlışa düşmeyecek. Futbolda elbette yenilgi de var. Ancak direnç göstermeden, kafa tutmadan, kazanmak için en ufak girişimde bulunmadan teslim bayrağını çekmek Beşiktaş'a yakışmaz. Zaten bu şekilde bir oyun anlayışıyla sadece mucizelerle puana ulaşılır.

Beşiktaş bu sezonun düğüm maçına çıkıyor. Kazanırsa Fenerbahçe kendisini bir daha kolay kolay yakalayamaz. Şampiyonluk yarışında da Beşiktaş ile Galatasaray başbaşa kalır. Türlü çalkantılar, sorunlar ve sıkıntılarla geçen bir sezonda Beşiktaş işte şimdi böylesine büyük bir fırsatla karşı karşıya.

Peki Beşiktaş, Fenerbahçe'yi yenemez mi? Yener, yenebilir. Ancak bunun için ilk koşul hem Feldkamp'ın, hem de futbolcuların galibiyete inanmaları ve bunun gereğini sahada yapmalarıdır. Futbol yürek işidir. Korkarak, ürkerek sahaya çıkarsan başarılı olamazsın.

TOSHACK FAŞİSTTİ

Toshack tam bir faşistti. Astığı astık, kestiği kestikti. Gaddardı, acımasızdı. Kendini beğenmişti. Türkiye'yi, Türk insanını küçümsüyordu. Futbolcusunu aşağılamaktan adeta zevk alıyordu. Disiplini sağlamıştı ama sevgiyi, bütünlüğü yok etmişti. Futbolcu, Toshack'a sesini çıkaramıyordu ancak diş biliyordu. Disiplini getiren sadece korkuydu. Feldkamp'ı Galatasaray'dan da tanıyoruz. Sırası geldiğinde kulak çekiyor, sırası geldiğinde de sırt sıvazlıyor. Taviz vermiyor ancak futbolcularına babacan tavırla yaklaşıyor. Kızıyor, bağırıyor fakat kısa süre sonra şakalaşıyor, gönül alıyor.

Beşiktaşlı futbolcunun üstünde Toshack baskısı artık yok. Ayrıca takımdaki Toshack küskünleri işe yeniden dört elle sarılmanın, kendilerini kanıtlamanın o tatlı heyecanı içinde. Bu sıcak, sevecen ortam Beşiktaş için avantaj.

SERGEN FAKTÖRÜ

Sergen'in Moldova karşısındaki muhteşem performansını Feldkamp muhakkak düşünecek ve de önlemini alacaktır. Fenerbahçe orta alanında Sergen ve Moshoeu'nun birlikte oynaması sarı lacivertli ekibin hücum gücünü arttıracaktır. Fakat bu ikilinin defansif yönlerinin yetersiz olduğu da gerçek. Feldkamp gibi kurt bir hoca mutlaka bunu da değerlendirecektir. Ayrıca Uche- Högh eskisi kadar uyumlu ve güven verici değil. Bana göre Beşiktaş, Fenerbahçe karşısında pozisyon bulacaktır. Ancak tabii Fenerbahçe'nin gol yollarını kapaması ve gol ayaklarını durdurması da şart.

Hem Beşiktaş, hem de Fenerbahçe için zor, çok zor bir maç. Bir kez daha vurguluyorum, Beşiktaş yüreğini ortaya koyar, galibiyeti düşünerek oynarsa en kötü olasılıkla sahadan tek puanla ayrılır. Yok eğer Ali Sami Yen'de Galatasaray'a karşı sergilediği o pısırıklığı, o mantaliteyi taşırsa yine hüsrana uğrar.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler