« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sanlı Sarıalioğlu: İyi haberler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

Nevio Scala, Avrupa'nın tanıdığı, kabul ettiği değerli bir teknik direktör. Kariyeri belli. İki günde işin bitirilmesi yönetim yönünden artı puan. Böylece belirsizlik yaşanmadı.

Scala mı, Briegel mi? Elbette Scala... Briegel'in avantajı Türk futbolcusunu, Beşiktaş'ı ve diğer takımları tanımasıydı. Scala bu açığı kısa sürede kapatır ve ülkemize uyum sağlarsa Briegel'e fark atar.

Briegel'e alışmış, hatta sevmiştik. Daralan zaman açısından da Briegel'le devam etmenin daha doğru olduğunu düşünüyorduk. Ancak Briegel'in anlamsız inat gösterisi şemsiyesi bir anda tersine döndürdü.

Bu yönetimin parolası; Çıtayı yükseltmek ve bir Avrupa kulübü olmak. Beşiktaşlılar'ın da beklentisi bu. Kısa vadede Scala risk. Ancak uzun vadede doğru yatırım. Kısa vadedeki sorunları asgariye indirmek için Scala'ya ülkemizi çok iyi anlatmak gerekiyor. İşte burada Türk yardımcı antrenör ön plana çıkıyor.

Beşiktaş'ı en iyi, Beşiktaş'ta terini akıtmış hocalar tanır ve tanıtır. Beşiktaş içinden yetişen çok değerli antrenörlerimiz var. Bizim çocuklarımız bunlar. Yönetim bugüne kadar çabuk iş bitiren bir görüntü sergiledi. Bu konuyu da bir an önce sonuçlandırmak gerekir.

Hiç kimse anadan doğma dört dörtlük değildir. Fatih Terim, her geçen gün kendisini geliştirerek, yenileyerek ve yönetimin tam desteğini arkasına alarak bu noktaya geldi. Beşiktaş olarak biz de genç antrenörlerimize aynı desteği vermek, onlara güvenmek zorundayız.

SES ÇIKIYOR

Bilgili diyor ki, ‘‘Scala ismi kaliteli yabancı futbolcu transferini kolaylaştıracaktır.’’ Evet, çok doğru. Avrupalı futbolcu geleceği takımın başındaki teknik direktöre büyük önem veriyor ve tercihini ona göre yapıyor. Yine sayın Bilgi diyor ki, ‘‘Araştırma imkanımız olmadığı için tanımmamış isimleri transfer etmeyecek, riske girmeyeceğiz. Hem teknik direktörün sistemine uyacak hem de tribünü coşturacak futbolcuları tercih edeceğiz. Transfer edeceğimiz yabancı futbolcularla 1 yıllık, zorunlu kalırsak en fazla 2 yıllık sözleşmeler yapacağız.’’ Güzel çok güzel, iç rahatlatıcı huzur veren sözler bunlar.

Beşiktaş'ın artık sesi de çıkmaya başladı. Son oynanan Beşiktaş-Efes Pilsen basketbol maçında federasyonun pota arkalarına seyirci almama kararına Serdar Bilgi'linin ‘‘Takımı sahadan hatta ligden çekerim’’ tepkisi doğrusu beni çok mutlu etti. Bilgili'nin tepkisi karşısında federasyon çark etti. Demek ki bundan sonra haksızlıklar, yanlışlıklar karşısında Beşiktaş sus, pus köşesinde oturmayacak.

Bilgili ve ekibi inanılmaz bir çalışma temposu içinde. Her dakikalarını Beşiktaş'a ayırmışlar. Yeniden yapılanma, kurumsallaşma yönünde dev adımlar atıyorlar. Beşiktaş kurulduğundan bu yana hiç yapılamayanları gerçekleştirmek için savaş veriyorlar. Kısa sürede hem alt yapı hem de profesyonel kadro için futbolcu tarama ekipleri de oluşturacaklar. Sayın Bilgili bunun da garantisini verdi. Bunlar son derece kıvanç verici gelişmeler.

Ne olur buçağdaş girişimleriniz kötü futbolcu transferleriyle gölgelenmesin. Avrupa'nın çürükleri artık kaderimiz olmasın.


Bunları da Beğenebilirsiniz