Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Sankoh'u ülkesinde yargılayın!"

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  Dün Nijerya'da gerçekleştirilen Batı Afrika Zirvesi'nde isyancı lider Sankoh'un can güvenliği için Sierra Leone'den alınarak daha güvenli bir ülkede barındırılması kararına Sierra Leoneliler sert tepki verdi.

  Sierra Leone Devlet radyosunda yayınlanan habere tepki veren halk, radyo kanalını arayarak telefonlarını kilitlediler. Sankoh'un adamlarının bugüne kadar çok sayıda masum insanı öldürdüğünü söyleyen vatandaşlar, onun Sierra Leone mahkemelerinde yargılanması gerektiğini savundular. Gelen telefonların büyük bir kısmında, vatandaşların Sankoh'un idamını istemesi dikkat çekti.

  Bu tepkilere karşılık olarak bir açıklama yapan Sierra Leone Devlet Başkanı Ahmet Tejan Kabbah ise Sankoh'un bugüne kadar yaptıklarının hata olduğunu bildiklerini ifade etti. Kabbah, Sankoh'un son hatasının 500 BM barış gücü askerini rehin alması olduğunu söyledi. Ancak bu son kararın Batı Afrika Zirvesi'ne katılan 16 ülkenin başkanları tarafından verildiğini, kendisinin tek başına verdiği bir karar olmadığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı