Sanko Kahramanmaraş’a 306 milyon dolar yatırıyor

Hürriyet Haber
04.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.08.2006 - 01:05

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Gaziantep Çimento’yu alamayan Sanko Holding, Uluslararası Kredi Kurumu (IFC) kredisiyle Kahramanmaraş’ta 306 milyon dolarlık yatırımla çimento fabrikası kuruyor.

Kahramanmaraş Narlı’da, yapımına altı ay önce başlanan fabrikanın 2007’nin Ağustos ayında üretime geçmesi planlanıyor. Suriye, Irak ve İran gibi ülkelere ihracat yapma amacıyla kurulan fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 2.5 milyon ton olacak.

131 MİLYON DOLAR ÖZKAYNAK:

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Çimko Çimento’nun Kahramanmaraş’ta kurulacak fabrikasının 131 milyon dolarını özkaynaklarıyla karşıladıklarını belirterek, 75 milyon doları IFC kredisiyle, 100 milyon dolarlık sendikasyon kredisini ise yedi uluslararası bankandan karşıladıklarını bildirdi. IFC’den ilk kredilerini tekstil için 1988’de aldıklarını hatırlatan Konukoğlu, "Türkiye’de klinker çimento üretiminde arz talep dengesizliği oldu. Çimento sektöründe yüzde 2.5 olan pazar payımızı Narlı’daki fabrikayla yüzde 7.5’e çıkaracağız. Hedefimiz sektörde yüzde 15’lik üretim kapasitesine ulaşmak" dedi.

FİYATLARI AŞAĞI ÇEKECEĞİZ:

Konukoğlu, Türkiye’de çimento üretim kapasitesinin üzerinde inşaat yapıldığını işaret ederek, "Adıyaman Çimento’da 600 bin ton, Bartın’da 265 bin ton üretim kapasitesimiz var. Kahramanmaraş’taki fabrikamızın üretim kapasitesi ise 2.5 milyon ton olacak. Toplam üretimimiz 4.5 milyon tona çıkacak. Yeni fabrikamızla inşaat sektörüne de yararımız olacak. Son teknolojiyle üretim yapacağız. Bu da fiyatları aşağı çekecek" diye konuştu. IFC Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Edward Nassim, Sanko Holding’e ilk kez 1980’lerde kredi vediklerine belirterek,  bugüne kadar Türkiye’de bizim aracılığımızla 500 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Gelecekte 500 milyon dolarlık yatırım daha yapılacak" diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı