Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanki yazı yaşıyoruz

  Hürriyet Haber
  03 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1999 - 00:01

  Şubat ayının ilk yarısı çetin kış koşulları altında geçerken, son birkaç günü ve ilkbaharın ilk ayı olan Mart'la birlikte havalar birden ısındı. Yurdun büyük bölümünde hava sıcaklığı 8-10 derece arttı.

  Doğu Anadolu'da son 20 yılın en sıcak kışı yaşanıyor. Erzurum'da hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceden 7 dereceye yükselerek tam 19 derece arttı. Edirne'de 3 günde 8 derece olan hava sıcaklığı 10 derece birden yükselerek 18 derece oldu. Antalya 15 dereceden 23 dereceye çıktı. Önceki gün İstanbul'da 13 derece olan hava sıcaklığı dün 16 dereceye yükseldi. Ege Bölgesi'ndeyse 25 Şubat'ta 6-9 derece arasında değişen hava sıcaklıkları 15-18 dereceye yükseldi. Meteoroloji yetkilileri, yurdun, atmosferin üstündeki sıcak havanın etkisinde bulunduğunu belirterek, bu etkinin çarşamba (bugün) ve perşembe günleri devam edeceğini ifade ettiler. Yetkililer, ‘‘Bu iki gün içinde sıcaklık genel olarak mevsim normallerinin üstünde olacak’’ dediler. Yetkililer, yurdun batı kısmının cuma gününden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini tahmin ettiklerini de söylediler.

  İSTANBUL'DA BAHAR

  Geçen hafta yaşanan şiddetli fırtınanın ardından İstanbul'da güneş yüzünü gösterdi ve hava sıcaklığı dün 16 derece kadar çıktı. Meteoroloji yetkilileri, kentte önceki gün 13 derece olan hava sıcaklığının dün 16 dereceye kadar çıktığını belirttiler. Yetkililer, bugünkü sıcaklığın 12 derece olacağını söylediler.

  ANTALYA'DA SANKİ YAZ

  İlkbahar, Antalya'ya sanki yaz sıcağıyla geldi. Hava sıcaklığının 23 dereceye yükseldiği Antalya'da, Konyaaltı ve Lara plajları ile Alanya'nın Damlataş Plajı ve Side Büyük Plaj, sereserpe güneşlenen turistlerle dolup taşıyor. Meteroloji yetkilileri sıcaklığın haftasonuna kadar artarak süreceğini, deniz suyu sıcaklığının 16 derece olduğunu söylediler.

  TRAKYA'DA ILIK GÜNLER

  Trakya 2gündür bahardan kalma günler yaşıyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirten meteoroloji yetkilileri, bu hafta yağış beklenmediğini bildirdi. Edirne'de hava sıcaklığı 18, Tekirdağ'da 15, Kırklareli'de ise 16 derece ölçüldü.

  DOĞU'DA SICAK KIŞ

  Doğu Anadolu Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bölgede son 20 yılın en sıcak kış mevsiminin yaşandığını, yüksek kesimlerde iki hafta öncesine kadar bir metreyi bulan kar kalınlığının sıcak hava ve fırtına yüzünden 25 santimetreye kadar düştüğünü söylediler. Yetkililer, dün en yüksek hava sıcaklıklarının Iğdır'da 10, Ağrı'da 7, Erzurum ve Kars'ta ise 5 derece olarak ölçüldüğünü söylediler.

  AĞAÇLAR ÇİÇEK AÇTI

  Erken bahar bitkileri yine şaşırttı. Sıcak havalar Zonguldak'ta erik ağaçlarının erken çiçek açmasına neden oldu. İl Tarım Müdürü Necdet Onuk, havaların soğuması halinde erik ağaçlarının çiçeklerinin yanma olasılığının yüksek olduğunu belirterek, ‘‘Sıcakların artması nedeniyle ağaçlar zamansız çiçek açmakta. Sıcaklar devam ederse elma ağaçları da çiçek vermeye başlayacak. Ardından gelecek soğuk da meyvelerin yanmasına neden olacak. Bu da ürün rekoltesinin düşmesi demek’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı