Dünya Haberleri

  Sanki dünya boyu ‘tsunami’

  Hürriyet Haber
  12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kötü hava koşulları ve buna bağlı sel felâketleri hız kesmiyor. Bugünlerde selin en çok etkilediği yer ise, Güney Yarımküre ülkesi Avustralya.

  Ülkenin kuzeydoğusundaki Queensland eyaletinde hayatı felç eden korkunç sel baskınları, iki milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın en kalabalık üçüncü şehri Brisbane’i de vurdu. Aynı adı taşıyan ırmağın taşması sonucu, kentte resmi sayılara göre 10 kişi öldü, 78 kişi ise kayıp. Görgü tanıkları, yağmurun “tsunami benzeri” bir etki yarattığını ifade ediyor.
  Şiddetli yağmurlar ve havaların ısınmasıyla eriyen karların sel felâketi yaşattığı bir başka ülkeyse Almanya. Ülkenin özellikle güneybatısını etkileyen afet nedeniyle Mosel Nehri taştı, yaklaşık 30 kasaba sular altında kaldı. Ayrıca Ren Nehri’nde de sular yükseliyor. Sel baskını nedeniyle dört kişi hayatını kaybetti. Hint Okyanusu’nda bulunan Sri Lanka Adası da, şiddetli yağışlara bağlı sel nedeniyle ciddi sıkıntı yaşayan bir diğer ülke. Sri Lanka’da son üç günde 15 kişi can verirken, 900 bin kişi, yaşadığı yerden tahliye edildi. 125 bin kişiyse geçici kamplarda yaşamaya mahkûm oldu.

  AVUSTRALYA’nın özellikle Queensland eyaletini ve bu eayaletin üçüncü büyük kenti Brisbane’i vuran sel felaketi, ülkede son 120 yılda yaşanan en büyük afeti olarak tanımlanıyor. Avustralya Başbakanı Julia Gillard da, selin bir süre daha sürecek olması gerçeğinin, Queensland eyaletinde yaşayanlar için “korkunç” koşullar hazırladığını vurgulayarak, televizyonda izlediği afet görüntülerinin kendisini “şoke ettiğini” söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı