Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sanki doping furyası

Mehmet Terzi yasaklı madde kullanımının bu yıl büyük bir artış gösterdiğini belirtti.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

Atletizm Federasyon Başkanı, 2012 yılında 11 sporcuya doping vakası yaşanmasına karşın sadece bu sene bu sayının 24’e çıktığını vurgularken “Düşüncemizin temiz spor ve sıfır tolerans” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, atletizmde doping olaylarının 2013 yılında bir furya gibi ortaya çıktığını, bu konuda federasyonun düşüncesinin sıfır tolerans olduğunu söyledi. Aralarında Eşref Apak’ın da yer aldığı 8 sporcuda daha doping tespit edilmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Terzi, “2013’te doping ve yasaklı madde kullanımıyla ilgili sorunlu sporcularımızın sayıları şu an 24 civarındadır. Bu sayı 2003 ve 2012 yıllarında 11’di” dedi. Terzi, doping konusunda antrenör ve sporcuları, bilgilendirdiklerini anlatıp “Hiçbir antrenör ve sporcumuzu doping konusunda korumuyoruz.” dedi.

‘HATA YAPARSAM DERHAL İSTİFA EDERİM’

SPORCULARLA birlikte antrenörlerin de ceza alacağını vurgulayan Federasyon Başkanı “Şu an 15 sporcumuzun eksikliğini yaşıyoruz. İngiltere’de eksik takımımızla yine Süper Lig’de kaldık. Olimpiyatlarda 9’uncu sıradaydık. Aslı Çakır’ın madalyasını da kaybetsek, Gamze altın madalya alır, 2 puan kaybederiz ve 12’inci oluruz” dedi. Eğer büyük bir hatası varsa istifa edeceğini belirten Mehmet Terzi “Ancak ben maratoncuyum. Türk atletizmini bir yere getirirken ne kadar mücadele ettiğim ortada. Bir sorun çıktığında da onunla mücadele etmesini en iyi bilenlerden birisiyim ve mücadele ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gamze sakat olduğu için yok

MEHMET Terzi, Gamze Bulut’un yarışmamasıyla ilgili olarak, “Olimpiyatlarda madalya almış üst düzey sporcular hazırlık zamanında bazen riske girerler ve çok sert antrenman yaparlar. ‘Gamze Bulut nerede, yarış koşmuyor, nerede sakatlandı’ deniyor. Antrenmanda da sakatlanabilir. Gamze buradadır. Doktorları ‘Koşsun’ deseydi koşacaktı. Niye koşmasın ödül alacak” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler