Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanıkların durumuna hákim bile üzülüyor

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 04:59

  Silivri Cezaevi’de dün 5. oturumu yapılan Ergenekon Davası’na ilgi azalsa da, ilginç diyaloglar sürüyor.

  Dün duruşmaya getirilen Sedat Peker’in, Sami Hoştan ve Veli Küçük’le sohbeti dikkat çekerken, sanık avukatlarının, "İddiname çok uzun, okunmasın. Aylardır tutuklu sanıklar mağdur oluyor" itirazlarına, mahkeme Başkanı Köksal Şengün şöyle cevap verdi: "Hepimiz üzülüyoruz avukat bey."

  ERGENEKON Davası’nın Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Kampusü’nde dün yapılan 5. oturumuna, ilk günler yaşanan izdiham yerini sükûnete bıraktı. Duruşmaya 25 sanık avukatı katıldı. Veli Küçük, Doğu Perinçek, Sevgi Erenerol’un da arasında bulunduğu 46 tutuklu sanık ile Kemal Alemdaroğlu, Ali Yasak, Güler Kömürcü, Sedat Peker ve Semih Tufan Gülaltay’ın da arasında bulunduğu 15 tutuksuz sanık duruşmaya katıldı.

  Peker: Gelirim 25 bin YTL

  Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Sami Hoştan ile başka suçtan hükümlü Sedat Peker duruşma salonunda yan yana oturdu. Davaya ilk kez katılan Sedat Peker, yanında oturan Sami Hoştan ve önünde oturan Veli Küçük ile sohbet etti. Kimlik tespiti esnasında inşaat ve reklam işi ile uğraştığını, aylık gelirinin 20 - 25 bin YTL olduğunu belirten Sedat Peker, yeni sabıkalı olduğunu söyledi.

  İddianame kısaltılarak okunacak

  5’inci oturumun başlamasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, bir kısım sanık ve avukatın iddianamenin okunmadan sorguya geçilmesi için dilekçe verdiğini belirtti. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "İddianamenin okunması gerekiyor. O nedenle okuyoruz" diye konuşarak iddianameyi 121’inci sayfadan itibaren okumaya başladı. Pekgüzel ve Nihat Taşkın’ın dönüşümlü olarak okudukları iddianamenin bazı bölümlerini atlamaları üzerine sanık ve avukatlar tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ün, "Tek tek, satır satır okunsun mu?" diye sorması üzerine iddianamenin kısaltılarak okunmasını kabul ettiler. Saat 16.00’da 284. sayfasına gelinen iddianamenin okunmasına son verildi. Bu sırada avukatların talepleri dinlendi. Tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin’in Avukatı Lütfi İşbulan, sanıklar neyle suçlandığını biliyorsa, onlara tebligat yapıldıysa iddianamenin okunmaması gerektiğini söyledi. Avukat İşbulan’ın "Buradaki sanıklar uzun süredir tutukludur. Mağdur olmuşlardır. Yazık oluyor, üzülüyoruz" sözlerini Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Hepimiz üzülüyoruz avukat bey" diye destekledi. Lütfi İşbulan iki gün önce hastaneye kaldırılan kalbinde pil bulunun müvekkiline iki kez tıbbi müdahale yapıldığını, tam teşekküllü bir devlet hastanesine gönderilmesini istedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı