Gündem Haberleri

  Sanık polise tahliye

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyoğlu - Romen uyruklu Mihaela Lungu'yu gaspa azmettirdiği iddiasıyla tutuklu yargılanan polis memuru Atilla Yılmaz tahliye edildi. Altı aydır tutuklu bulunan Yılmaz önceki gün yapılan duruşmada suskunluğunu bozmazken, önceki duruşmaya kadar Yılmaz'ı suçlayan Lungu ‘‘Söylediklerim yalandı, Atilla’nın olayla hiçbir ilgisi yoktur’’ dedi.

  Geçen yıl meydana gelen olayda Mihaela Lungu, eski sevgilisi Manuk Girimyan'ı uyku ilacıyla uyutarak 450 milyon lira, 1.5 milyarlık senet, 500 mark, 1200 dolar ve iki cep telefonunu çalmış, iki ay sonra özür dilemek için eve geri döndüğünde yakalanmıştı. Lungu ifadesinde, soygunu Küçükköy Karakolu'nda görevli polis memuru Atilla Yılmaz'ın ölüm tehdidi üzerine yaptığını söylemişti. ’’Atilla'yla arkadaşım aracılığıyla tanıştım. Pasaportuma baktı, vizemin bittiğini görünce beni şubeye götürmekle tehdit etti’’ diyen Lungu dört gün boyunca Yılmaz'ın tecavüze uğradığını, zengin sevgilisi Girimyan'dan bahsedince soyguna zorlandığını anlatmıştı.

  Mağdura itiraf etmiş

  Soyulan Girimyan ise çalınan cep telefonu kayıtlarından ulaştığı Atilla Yılmaz'ın önce kendisini susması için ölümle tehdit ettiğini sonra buluşup konuşmaya ikna olduğunu söylemişti. ’’6.5 saat konuştuk, elimde kanıtlar olduğunu söyleyince suçu kabul etti. Paraları yediğini, telefonlar ve cüzdanı iade edeceğini söyledi’’ diyen Girimyan aradan 20 gün geçmesine rağmen haber çıkmayınca savcılığa başvurduğunu anlatmıştı.

  'Gaspa azmettirme'yle suçlanan Yılmaz hakkında 24, 'gasp'la suçlanan Lungu hakkında ise 36 yıl hapis istemiyle geçen yıl ekim ayında dava açıldı. Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren duruşmalar sırasında Lungu ifadesini değiştirdi. ’’Girimyan beni seviyor, bırakmak istemiyordu. Ben ise Atilla'yı seviyordum. Beni bırakması için yemeğine uyku ilacı koydum, paralarını aldım’’ diyen Lungu, fikir sorduğu kişilerin kendisini yalan ifade vermeye zorladığını, Atilla Yılmaz'ın suçsuz olduğunu söyledi.

  Önceki gün yapılan duruşmada, davanın diğer tanığı Mehmet Soyuince de ifadesini değiştirdi. Girimyan'dan 500 milyon lira aldığı için yalan beyanda bulunduğunu söyleyen Soyuince ’’Atilla'yla beraber yaşıyorlardı. Onu eve kapattığı, gaspa zorladığı yalan. Bunlar Girimyan'ın komplosu’’ dedi.

  Duruşmada görüş bildiren savcı iki sanığın da TCK'nın 495'inci maddesi gereği 10 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması gerektiğini belirterek, Lungu'nun tutukluluk halinin devamını, Yılmaz'ın tahliyesini talep etti. Savcının talebini kabul eden mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı