Gündem Haberleri

  Sanık Albay: Sarmusak suçunu itiraf etmişti

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Köstebek davasında ilk kez ifade vermeye gelen İstihbarat Dairesi eski Başkanı sanık Albay Eser Şahan, Sarmusak'ın, kendisine suçunu itiraf ettiğini söyledi. Şahan, ‘‘Sarmusak, güvenimizi kazandığı için istihbaratta görevlendirmiştik’’ dedi.

  Köstebek davasının dünkü duruşmasında sorgulanan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Dairesi eski Başkanı Kurmay Kıdemli Albay Eser Şahan, Onbaşı Kadir Sarmusak'ın, kendisine suçunu itiraf ettiğini söyledi. Şahan, ‘‘Sarmusak'a baba nasihatı verdim, suçunu itiraf etti’’ dedi.

  Şahan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya'nın gösterdiği ve nasıl sızdığını araştırmasını istediği Batı Çalışma Grubu'nun Gizli Hazırlık Belgesi ile ilgili soruşturmayı açtığında Sarmusak'tan değil astsubay Tayfun Baş'tan şüphelendiğini vurgulayarak, ‘‘Ondan hiç şüphelenmemiştim. Güven ve takdirimizi kazandığı için istihbaratta görevlendirmiştik’’ dedi. Askeri Mahkeme'nin isteği üzerine dün huzurda sorgulanan Şahan, şunları söyledi:

  BABA NASİHATI VERDİM

  ‘‘Ben sorgulama konusunda uzman değilim. 29 yıl boyunca çok değişik askerler gördüm, psikolog gibi bir takım özellikler kazandık. Onun yaşında oğlum var. Bir abi, baba olarak, 'Bazı kişiler tarafından kullanıldığını, onların bu işten sıyrılacaklarını kendisinin başının derde gireceğini' söyledim. Doğruyu söylemesini öğütledim. O da etkilenmiş olacak ki, suçunu itiraf etti. Kendisine zorlamada ve hakarette bulunmadım.’’

  Şahan, kendisine gösterilen ve sızdırıldığı iddia edilen BÇG belgesinin ise bilgisayardan çıkarılan düzeltmeleri yapılmayan, imza ve parafeleri bulunmayan ilk nüsha olduğunu da belirterek, ‘‘Bu belge Sayın Erbakan'ın, Cumhurbaşkanı'na onun da Sayın Genelkurmay Başkanı'na verdiği belgedir. Emniyet'ten sızdırıldığı konusunda bilgim yok’’ dedi. Şahan, ‘‘Bu belge Sabah Gazetesi'nde nasıl yayınlandı. Hasan Celal Güzel'in eline nasıl geçti?’’ sorusu üzerine, olayla ilgili olarak Genelkurmay'ın da soruşturma açtığını, Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Fevzi Türkeri'nin isteği üzerine kendisine de bir kopya gönderdiğini açıkladı. Şahan, ‘‘Belgenin nasıl sızdığını bilmiyorum’’ dedi.

  ORAKOĞLU: İMZAYA BAKMADIM

  Mahkemenin, kendisine gelen BÇG belgesinin imzalı mı imzasız mı olduğu sorusu üzerine Bülent Orakoğlu, ‘‘Bana bu belgeyi Hanefi Avcı verdi. İmzalı mı, imzasız mı, farketmedim, içeriği ile ilgilendim. Detaylı bilgiyi kendisinden alın. Devletin güvenliği gereği daha fazla bilgi vermem mümkün değil’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı