Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sandığı kadınlara emanet edelim

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 00:48

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, milletvekili eşlerine “CHP’ye üye olun, birlikte çalışalım, sandıkları kadınlara emanet edelim” çağrısı yaptı.

  Genel Merkez’de düzenlenen ‘Kuvayı Milliye Kadınları’ tiyatro gösterisi öncesinde konuşan Bilgehan, CHP için çalışan gönüllülerin yanı sıra CHP’nin milletvekili eşlerinin de geleneksel olarak parti için çalıştıklarını, ancak bunun eski dönemlerde daha fazla olduğunu söyledi. Bilgehan şöyle konuştu: “Şimdi size çok ihtiyacımız var. Eşlerinizin susturulmasını beklemeden siz sesinizi çıkarın. Kadın, erkek bir seferberlik başlamamız gerekiyor. Birçoğunuzun üye olduğunu biliyorum, ama lütfen üye olmayanlar da üye olsun. Bizimle birlikte çalışın. Özellikle sandıkların kadınlara emanet edilmesini istiyoruz.

  134 ülkede 126. sıradayız

  Bugün kadın erkek eşitliğine baktığımızda dünya sıralamasında 134 ülke arasında 126’ncı sıradayız. İlginç olan son 5 yılda 21 sıra gerilememiz. Yunanistan’a baktığımızda 5 yılda 11 sıra ilerlemiş 58’inci sıraya yerleşmiş. 4 milyon okuma yazma bilmeyen kadınımız var. İş gücüne katılımda dünyada 131’inciyiz. Ürdün, Fas, İran, Lübnan, Tunus, Mısır ve Cezayir’in gerisinde sadece Suudi Arabistan’ın bir basamak ilerisindeyiz. Bunlar insanı dehşete düşüren gerçekler.

  Şiddette ilerideyiz

  Bir tek şiddette ileriyiz. Avrupa’da 5 kadından biri şiddet görürken, Türkiye’de 3 kadından biri şiddet görüyor. Son 7 yılda kadına yönelik şiddet, yüzde 1400 arttı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı