Gündem Haberleri

  Sandığa koştular

  DHA
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  23. dönem milletvekili seçimi dün yüksek bir katılımla yapıldı. Tatilini yarıda kesen yüz binlerce kişi oy kullanmak için seçim bölgelerine akın etti. Sabah erken oylarını kullanan vatandaşlardan bir kısmı tekrar yola koyularak tatil bölgelerine döndü.

  Sınır kapıları, ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme işlemi o ildeki oy verme saatlerine göre sona erdi. Seçimde 42 milyon 533 bin 41 seçmen, 158 bin 700 sandıkta oy kullandı. Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde oy verme işlemi saat 16’da bitti.

  7 seçmen 5 görevli Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne 15 kilometre mesafede bulunan 7 seçmenli Güvemcik Köyü’ne 1064 numaralı sandık konuldu. Sandığın başına da 5 kişi görevlendirdi.

  Anasıyla gitti Adana’da CHP 10’uncu sıra Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, Karataş İlçesi’ne bağlı Helvacı Köyü’nde dün sabah annesinin elinden tutarak seçmen sandığının bulunduğu camiye gitti. Barut, kendisine ilgi gösteren köylülere, "Başbakan çiftçiye ’ananı da al git’ demişti. Bakın ben anamı da alıp hesap sormaya gidiyorum. Siz de ananızı alıp sandığa gidin" dedi.

  Görmeyen görevli AKP Ankara’da gözleri görmeyen İrfan Dişbudak adlı kişiyi seçim sandığında görevlendirdi. AKP Çankaya İlçe Başkanı Alaaddin Varol, "Arkadaşımız hayata bağlansın, seçimde aktif görev alsın diye böyle bir uygulamaya gittik. Tek gözünün görmemesi görevini yapmasına engel değil" dedi. Dişbudak ise "Ben teşkilata gözlerimin görmediğini bildirdim" derken, kendisine "Artık yazıldı yapacak bir şey yok. Seçim günü okulda olacaksın" yanıtı verildiğini söyledi.

  Boya alerji yaptı Nevşehir’de Saadet Partisi’nin sandık görevlisi olarak 20 Temmuz İlköğretim Okulu’ndaki sandık başına giden 22 yaşındaki Mustafa Çiçekli, kendisi de oy kullandı. Sol işaret parmağına boya dökülen Çiçekli’nin elleri ve kolları boya rengini aldı. Hastaneye kaldırılan Çiçekli’nin alerji olduğu belirtildi ve serumlu tedavi başlatıldı.

  Önceden içiyorduk Aydın’ın Söke İlçesi’nde Atatürk Parkı’nda seçim yasağına uymayarak içki içen balıkçılar 51 yaşındaki Güngör Toluk, 53 yaşındaki Muhittin Gökarslan ve Hakkı Beylem polis tarafından gözaltına alındılar Balıkçılar, içmeye önceki akşam başladıklarını bu nedenle yasak kapsamına girmemesi gerektiğini iddia ettiler.

  Sahte pusulalar Erzurumda önceden buldukları bir oy pusulasını fotokopi ile çoğaltan ve Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği Bağımsız Milletvekili adayı Bedri Fırat’a oy verilmesini isteyen iki kişi polis tarafından gözaltına alındı.

  Eşini sandığa taşıdı

  CHP İzmir Milletvekili ve 2’nci Bölge 1’inci sıra adayı Kemal Anadol, oyunu Karşıyaka İlçesi’ndeki Atakent İlköğretim Okulu’nda kullandı. Oy kullanmaya, eşi Seren Anadol, oğlu Devrim Anadol ve gelini Yaprak Anadol ile birlikte gelen Anadol, tekerlekli sandalyeli eşi Seren Anadol’u oğlu ve geliniyle merdivenlerden taşıyarak oy vereceği sandığa götürdü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı