Sanayiye tekrar doğalgaz verilmeye başlandı

A.A.
27.01.2006 - 13:40 | Son Güncelleme: 27.01.2006 - 13:53

Kocaeli'nde, doğalgazı kesilen elektrik üreten sanayi kuruluşlarına yarı kapasiteyle yeniden doğalgaz akışı sağlandığı bildirildi. Doğalgazı kesilen sanayiciler, üretim kayıpları nedeniyle zor durumda kaldı.

İzmit Gaz Dağıtım AŞ Genel Müdürü İmad Erdoğan, yaptığı açıklamada, 21-25 Ocak tarihleri arasında doğalgazı kesilen 12 sanayi kuruluşuna bugün saat 12.00'den itibaren yüzde 50 oranında doğalgaz verilmeye başlandığını bildirdi.

Erdoğan, doğalgaz akışının BOTAŞ ile yapılan görüşmeler sonucu arzın artırılması üzerine sağlandığını, alınan doğalgaz arttıkça bu kuruluşlara daha fazla gaz verileceğini kaydetti. Buna göre, EnerjiSA, Entek, Nuh Enerji, Fritolay, Goodyear, Hayat Kimya, Kartonsan, PAK Gıda, Tezcan Galvaniz, Yıldız Sunta, Çelik Enerji ve Yıldız Entegre firmalarına yarı kapasiteyle doğalgaz sağlanmaya başlandı.

KESİNTİNİN ETKİLERİ

Doğalgazı kesilen Pak Gıda Üretim ve Pazarlama AŞ'nin fabrika müdürü Tuncay Yurdesin de, kesinti nedeniyle çok zor durumda kaldıklarını belirtti.  Tamamen ihracata yönelik üretim yaptıklarını ifade eden Yurdesin, şunları kaydetti:
“Doğalgazı çok ani kestiler. 123 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkelere olan taahhütlerimizi yerine getirmek için üretimi sürdürmeye ve sorunu alternatif yakıtlarla çözmeye çalışıyoruz. Ama bu maliyeti artırıyor. Şu anda zarara çalışıyoruz. Doğalgaz kesintisi kısa sürede sona ermezse, firma para kazanamaz, bu işin çözülmesini bekliyoruz.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı