Sanayide zarar beklenmeyen yerden geliyor

Hürriyet Haber
13.03.2017 - 13:40 | Son Güncelleme:

Sanayi dijitalleşme ile önemli bir dönemden geçiyor

Yeni sanayi devrimi olarak da ifade edilen bu yeni dönemde birçok itici güç bulunuyor. Büyük veri ve analizi, 3 boyutlu baskılar, yatay/dikey yazılım entegrasyonu, siber güvenlik, endüstriyel internet, bulut teknolojisi, akıllı robotlar, simülasyon teknolojiler, dijital ikizler, ve arttırılmış gerçeklik gibi birçok farklı alan ilk akla gelen örnekler arasında yer alıyor. Dünyadaki şirketlerde olduğu gibi Türkiye'deki sanayi şirketleri bu dijital dönüşüm için harekete geçmiş durumda.

Sanayide zarar beklenmeyen yerden geliyor

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) yaptığı araştırmaya göre dijital dönüşüm ile sanayi üretiminde yüzde 3'lük büyüme bekleniyor. Bu da 150 ile 200 milyar dolar anlamında büyüme demek. 10 yıl için yapılacak yatırım tutarı 15 milyar TL olarak belirlenmiş durumda. Bu da önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki endüstrilerin hızla dijitalleşeceğini ve istihdamda düşük nitelikli işlerin yerini otomasyona bırakacağını gösteriyor.

Sanayide zarar beklenmeyen yerden geliyor
Peki bu Türkiye'deki sanayi şirketlerine nasıl yansıyacak? Yapılan araştırmalara göre dijital sanayi için yapılacak yatırımlarla verimlilik otomotiv sektöründe yüzde 10-15, tekstil sektöründe yüzde 10-16, kimya sektöründe yüzde 8-12, gıda sektöründe yüzde 8-12 ve makine sektöründe ise yüzde 9-12 katkı sağlacak. Başka bir deyişle sanayi sektöründeki büyümenin lokomotifi önümüzdeki yıllarda dijital sanayiye yapılacak yatırımlarla sağlanacak dönüşümlerle gerçekleşecek.

Madalyonun diğer tarafında ise dijitalleşmeyen sanayi sektörünün yaşadığı olumsuz durumlar var. Bu da şirketlerin cebinden milyonlarca liranın çıkması anlamına geliyor. Örneğin; petrol ve doğalgaz sektörünlerinde şu anda her hafta oluşan gelir kaybı dünya çapında 7 milyar dolara ulaşıyor. Veya tren yolu taşımacılığında yıllık gelir kaybı lokomotif başına gelir kaybı 150 bin dolar olarak ifade ediliyor. En büyük gelir kayıplarından bir diğeri de enerji sektöründe yaşanıyor. 500 megawattlık bir santralin günlük gelir kaybı 216 bin dolara kadar çıkabiliyor. Su ve işleme teknolojilerinde de benzer bir durum söz konusu. Buna göre rafineri başına günlük gelir kaybı 800 bin dolara kadar çıkıyor.

Sanayide zarar beklenmeyen yerden geliyor

Yukarıda paylaştığımız tablodan da anlaşılabileceği gibi sanayi şirketlerinin üretimlerinde ve operasyonlarında yapacakları ufak bir dijital dönüşüm hamlesi, şirketleri daha verimli bir hale dönüştürebiliyor. Böylelikle şirketler gelir kaybından kurtularak, ellerindeki kaynaklardan sağladıkları kazançları maksimum seviyeye kadar çıkarabiliyor.

Etiketler: GE , GE Enerji
Sayfa Başı