Sanayide üretim patlaması

ANKA
09.10.2007 - 09:53 | Son Güncelleme:

Ağustos sonu itibariyle son bir yılda ulaşım araçları yüzde 25.6, elektrikli makine ve cihazlar yüzde 25, metal eşya sanayi yüzde 19.4, ağaç ve mantar ürünleri yüzde 16.7 üretim artışıyla rekor kırdı.

İmalat sanayi alt sektörlerinden ulaşım araçları, elektrikli makine ve cihazlar, metal eşya sanayi, ağaç ve mantar ürünleri son bir yıldaki üretim artışlarıyla rekor kırarak büyümenin lokomotifi oldu. Buna karşılık, radyo, TV, haberleşme cihazları ve mobilya ile büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri gibi alt sektörlerde yaşanan ciddi kan kaybı toplam üretim artışını aşağı çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayanarak yapılan hesaplamaya göre, Eylül 2006-Ağustos 2007’yi kapsayan son bir yıllık dönemde, Eylül 2005-Ağustos 2006’yı kapsayan önceki bir yıllık döneme oranla imalat sanayiinde yüzde 4.8, madencilikte yüzde 6.1, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 9.6 üretim artışı kaydedildi. Böylece son bir yıllık dönemde toplam sanayi üretimindeki artış yüzde 5.3 düzeyinde gerçekleşti.

LOKOMOTİF SEKTÖRLER

İmalat sanayi alt sektörlerinden bir bölümünde yüzde 26’ya varan rekor üretim artışları, diğer bir bölümünde ise yüzde 25’lere ulaşan üretim düşüşleri dikkati çekti. Son bir yıldaki üretimi, önceki bir yıldakinin yüzde 25.6 üzerinde çıkan ulaşım araçları sektörü en yüksek performansı gösterirken, bu sektörü yüzde 25 üretim artışıyla elektrikli makine ve cihazlar izledi. Metal eşya sanayii yıllık bazda yüzde 19.4, ağaç ve mantar ürünleri yüzde 16.7, makine ve teçhizat yüzde 14.1, ana metal sanayii yüzde 12.9 üretim artışı kaydetti. En çok ihracat gerçekleştiren alt sektör olan otomotivde son bir yılda yüzde 6.2, kok kömürü ve rafine petrol ürünleri sektöründe yüzde 5 üretim artışı kaydedildi. Aynı dönemde üretim, gıda ve içecek sektöründe ise yüzde 4.2 arttı. Kimyasal maddelerde yüzde 4.1 üretim artışı yaşanan son bir yılda üretim tekstilde yüzde 3.3, deri sanayiinde yüzde 2.9, kağıt sanayiinde yüzde 2.4, metalik olmayan minerallerde yüzde 2.2 arttı.

Yıllık üretim artışı plastik-kauçuk sektöründe yüzde 0.9, basım ve yayım sanayinde ise yüzde 0.2 düzeyinde kaldı.

KAN KAYBEDEN SEKTÖRLER

İmalat sanayiinin altı önemli alt sektöründe ise ciddi boyutlarda üretim düşüşleri yaşandı. Radyo, TV ve haberleşme cihazları son bir yılda önceki bir yıllık döneme göre yüzde 25.1 ile en fazla üretim düşüşü yaşanan sektör oldu. Bu sektörü yüzde 17.6’lik düşüşle mobilya izledi. Büro, muhasebe ve bilgi işlem makinelerinde de üretimde yıllık bazda yüzde 14.4 oranında gerileme yaşandı. Bu sektörde ağustos ayları itibariyle artış ise yüzde 70.3’le rekor kırdı. Ancak bu rekor artış da baz etkisinden kaynaklandı.

Son bir yılda tıbbi, optik, hassas cihazlar sektörünün üretimi önceki bir yıllık döneme göre yüzde 12.1 düşüş gösterdi. Tütün ürünlerinde yüzde 2.1 gerileyen yıllık üretim, en önemli alt sektörler arasında yer alan giyimde de yüzde 1.8 düşüş kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı