ANKARA HABERLERİ

Sanayide toparlanma eğilimi devam ediyor

Hürriyet Haber
22.01.2012 - 00:00Son Güncelleme : 21.01.2012 - 21:07

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Politika Çalışmaları Merkezi (SPM), Ekim ayında işsizlik oranında küçük bir artış yaşanmasına rağmen, sanayide genel toparlanma eğiliminin sürdüğünü bildirdi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

TOBB ETÜ-SPM Araştırma ve Geliştirme Koordinatörü İdil Bilgiç Alpaslan’ın hazırladığı ’Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri’ adlı çalışmada, gerek imalat sanayi genelinde, gerek tüketim ve ara malları imalatı sektörlerindeki kapasite kullanım oranlarında gözlenen artışların, üretimdeki büyümeye işaret ettiği bildirildi.
Ara malı imalatı sektöründe yüzde 79’a çıkan kapasite kullanım oranının, imalattaki büyümenin göstergesi olduğu ifade edilen raporda; tüketim mallarının imalat sektörü kapasite kullanım oranında sene başından beri görülen artışın da bu göstergeyi destekler nitelikte olduğu kaydedildi. Çalışmada; sanayinin ana itici gücü olarak bilinen imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan ve yöneticilerin gelecek döneme dair beklentilerini gösteren ’İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı’nın (KKO) Ekim ayında yüzde 77 olduğu belirtildi. Açıklamada, rakamın bir önceki aya göre 0,8 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,7 puan daha yüksek olduğuna dikkat çekilerek, sanayinin genelinde kapasite kullanım oranlarında bir önceki aya göre yüzde 0,1 büyüme yaşanırken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,25’lik artış gözlendiği ifade edildi. Çalışmaya göre tüm bu sonuçlar, sanayideki toparlanmayı yansıttığı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanayide toparlanma eğilimi devam ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı