Sanayide şeffaflık açılımı

Hürriyet Haber
21 Aralık 2009 - 15:51Son Güncelleme : 21 Aralık 2009 - 16:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sektörde şeffaflık anlayışını tam olarak yerleştirmek amacıyla “e-kooperatifçilik” projesi hazırlandığını kaydetti Ergün, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türk kooperatifçiliğinin gününü

Kooperatifçiliğin temelinde dayanışma, topluma ve insana hizmet bulunduğunu kaydeden Ergün, bu nedenle, kooperatifçiliğin bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından büyük önem taşıdığını, kooperatifçiliğin ilkeleri arasında “sosyal sorumluluk” anlayışının da olduğunu belirtti.

“KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI”

Kooperatiflerin, bugün insanların en doğal hakları olan barınma, giyinme ve gıda başta olmak üzere geniş bir alanda faaliyet gösterdiklerini ifade eden Ergün, açıklamasında şunları kaydetti:

“Gerek dünyada gerekse ülkemizde bazı alan ve sektörlerde kooperatiflerin ciddi bir payı ve ağırlığı bulunmaktadır. Giderek uluslararası ölçekte de ağırlıklarını hissettirmektedirler. Bakanlığımız faaliyet alanında yer alan yaklaşık 4 milyon kooperatif, doğrudan 5 milyon, dolaylı olarak da 20 milyon civarında vatandaşımıza hizmet sunmaktadır.
Kooperatiflerin; finansman, örgütlenme, araştırma-geliştirme, eğitim ve hizmet sunumu alanlarında yaşamakta olduğu sorunları çözmeye yönelik çalışmalarımızı çok yönlü olarak sürdürüyoruz. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından, bu sorunların aşılması için ilk defa sistemli ve stratejik bir yaklaşım sergilenmektedir. İlgili tarafların katılımıyla bir 'Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı' hazırlanmıştır. Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı, nihai çalışmaların tamamlanmasının ardından, önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacaktır. Ayrıca, sektörde şeffaflık anlayışını tam olarak yerleştirmek amacıyla 'e-kooperatifçilik' projesi hazırlanmaktadır.”

Kooperatiflere sunulan kamu hizmetlerinin iyileştirilip, daha etkin hale getirilmesine yönelik olarak 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nda değişiklik çalışmalarının da hızlandırılacağını ifade eden Ergün, böylece, ülkede kooperatifçiliğin gelişmesi yönünde önemli adımlar atılmış olacağını kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı