Sanayide gerileme tek haneye indi sanayici ‘umuttan’ fazlasını istedi

Hürriyet Haber
11 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2009 - 09:38

Sanayi üretimindeki düşüş haziran ayında da devam etti, ancak düşüş hızı yüzde 10’un altına indi. Şubat ayında yüzde 23.8’le rekor kıran üretimdeki daralma, haziran ayında yüzde 9.7 oldu. Düşüş hızındaki yavaşlama krizin etkisinin giderek azaldığı sinyali olarak alınmakla birlikte, sanayici “biraz umuttan fazlasına ihtiyacımız var” yorumu yapıyor.

KÜRESEL krizin Türkiye’deki ilk yansımalarından biri olarak Ağustos 2008’den bu yana düşen sanayi üretimi, haziran ayında ümit verdi. Haziran ayında yüzde 9.7 olan düşüş hızı, kasım ayından bu yana ilk kez tek haneye geriledi. Sanayi üretimi, Haziran 2008’de yüzde 2.4 artmıştı. Gelinen bu noktadan duyduğu memnuniyeti dile getiren sanayici, ‘biraz umuttan fazlasını’ istedi.

Hız keserek düşüyor

Şubat ayında yüzde 23.8’lik oranla rekor kıran sanayideki düşüş oranı, o tarihten bu yana azalarak devam ediyor. Mart ayında 3 puan, nisan ayında 2.4 puan, mayıs ayında 1.1 puan gerileyen oran, haziran ayında ise tam 7.3 puan birden geriledi. Bir anlamda endeks, haziran ayında mayıs ayına göre yüzde 7.3 yükselmiş oldu. Kasım 2008’de 109.5 olan üretim endeksi haziran ayında 109.9 olarak gerçekleşti.

İmalatta düşüş yüzde 10.6

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı üretim endeksinde alt sektörler incelendiğinde, üretim madencilik ve taş ocakçılığı sektörü yüzde 7.9, imalat sanayi sektörü yüzde 10.6, elektrik, gaz ve su sektörü ise yüzde 3.8 azaldı. Ana sanayi grupları sınıflanmasına göre, haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek düşüş yüzde 29.7 ile sermaye malı imalatında görüldü.

Tüketim malında artış var

Ara malı imalatı yüzde 10.8, enerji yüzde 7 oranında gerilerken, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 7.2, dayanıksız tüketim malı imalatı ise yüzde 1.8 arttı. Dayanıklı tüketim malı imalatında yaşanan artış dikkatleri çekerken, bu durum özel tüketim vergisindeki geçici indirimlerin etkisi olarak algılandı.

Yasaktan hemen önce tütünde imalat arttı

19 Temmuz’da başlayan sigara yasağı öncesinde, tütün ürünleri imalatının artışa geçen ürünler arasında yer alması dikkat çekti. İmalat sanayi alt kalemlerinde artış gözlenenler yüzde 5.1 ile tütün ürünleri, yüzde 2.9 ile gıda ürünleri ve içecek, yüzde 0.6 ile derinin tabaklanması ve işlenmesi, yüzde 3.5 ile kimyasal madde ve ürünleri, yüzde 7.6 ile mobilya oldu.

Fazlasına ihtiyaç var

İSTANBUL Sanayi Odası Başkanı (İSO) Tanıl Küçük, haziran ayı verilerini şöyle değerlendirdi: “11 aydır aralıksız devam eden ve son yedi ayında da çift haneli oranlarda seyreden küçülme sürecinde tek haneli bir orana kavuşmak ümit vericidir. Dipten yukarı çıkış grafiğinde önemli bir sıçrama gerçekleşmiştir. Mart ayından bu yana pozitif seyreden bir önceki aya göre artış oranının Haziran’da yüzde 7.3’e çıkması bir diğer ümit verici gelişmedir. Bunlar ümit vericidir, ama bir kez daha altını çizmeliyiz ki, yüzde 9.7 de normal koşullarda çok yüksek bir küçülme oranıdır. Bir yıla yaklaşan arka planıyla düşündüğümüzde bu sonuca ehven-i şer diyor, ümit verici buluyoruz ama bizim ümitten daha fazlasına ihtiyacımız var. Rakamlar moralleri yükseltiyor, olumlu bir zemin yaratıyor. Bu olumlu zemin, mutlaka tedbirlerle desteklenmelidir.”

Otomotiv ve tekstilde düşüş çift haneli

TOPLAM sanayi üretim endeksi alt gruplarının haziran ayında, 2008 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranı yüzde 36.5 ile diğer ulaşım araçlarının İmalatında gerçekleşti. Bunu, yüzde 35.9 ile tıbbi hassas ve optik aletler ile saat imalatı ve yüzde 33.6’lık düşüş ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı takip etti. Alt grupta yer alan kalemlerde ise düşüş oranları şöyle oldu: “Kömür madenciliği yüzde 15, diğer madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 13.8, tekstil ürünleri imalatında yüzde 7.7, giyim eşyası imalatında yüzde 2.9, ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı yüzde 0.9, kağıt hamuru, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı yüzde 5.9, basım yayım yüzde 5.8”.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı