GAZİANTEP HABERLERİ

Sanayide Enerji Verimliliği Ortak Hibe Programı Toplantısı

IHA
11.12.2015 - 15:37 |Son Güncelleme :
IHA

Kalkınma Bakanlığı, GAP İdaresi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile yürütülen GAP Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi kapsamında uygulanacak Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı Gaziantep’te bir otelde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.
Toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep’in büyümeye ve ihracatını artırmaya devam etmesinin takdir edilecek bir performans olduğunu belirterek, "Kalkınma Bakanlığı olarak Gaziantep ile özel olarak ilgileniyoruz. Bizim için örnek bir şehir" dedi. Bakan Yılmaz, GAP’ın sürdürülebilir kalkınma kavramını tam olarak karşılayan çok boyutlu bir programı dönüştüğünü kaydetti. Bakan Yılmaz, "Yaşanabilir şehirleri, sanayisi, tarımı, turizmi, insan odaklı ve sürdürülebilir kalkınmanın modeli olarak GAP’ı uygulamamız ve dünyaya tanıtmamız son derece önemli’’ dedi.
Kalkınan ülkelerin enerjiye daha fazla ihtiyaç duyduğuna işaret eden Yılmaz, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için yerli kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerjiyi verimli kullanmaya daha fazla önem vermesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, "En ucuz enerji, verimli kullanılan enerjidir. İsraftan kaçınmalıyız. Bunu yaptığımız zaman bir taşla birkaç kuş vuruyoruz. Ülkemizin enerjiye bağımlılığını azaltıyor, hava kirliliğini önlüyor, sanayinin rekabet gücünü artırmış oluyorsunuz. Hükümetin açıkladığı 25 Dönüşüm Programından birisi de enerji verimliliğidir. GAP bölgesinin de bu konuda öncü rol oynaması çok önemlidir’’ diye konuştu.
Küresel krizde sanayisi güçlü olan ülkeler çok daha dayanıklı olduğunu belirten Yılmaz, sanayide yeni bir hamleye ihtiyaç olduğunu kaydetti.
"GAZİANTEP’İN PERFORMANSI UMUT VERİYOR’’
Bakan Yılmaz, Gaziantep’in sanayi odağı ve girişimci odağı bir şehir olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz, "Gaziantep, Türkiye için önemli bir ilimiz. Organize Sanayi Bölgesinde, birçok ilden daha fazla enerji tüketiliyor. Kalkınma Bakanlığı olarak, Gaziantep ile özel olarak ilgileniyoruz. Bizim için örnek bir şehirdir, Türkiye’nin çok olumlu bir tecrübesidir. Bunu çok iyi anlamamız, desteklememiz ve ülkemize yaymamız lazım. Etrafındaki ülkelerde birçok sorun yaşanırken, Gaziantep’in büyümeye devam etmesi, ihracatını artırmaya devam etmesi hepimizin takdir etmesi gereken çok önemli performans. Bu, geleceğe dönük olarak bizlere umut veriyor" ifadelerini kullandı.
"ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMALIYIZ"
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da konuşmasında, enerjinin ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli bir etken olduğunu ifade ederek, içinde bulunduğumuz coğrafyada devam eden savaşların temelinde de enerji bulunduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin dünyada doğalgaz ve elektrik talebinin Çin’den sonra en fazla arttığı ikinci ülke konumunda bulunduğuna işaret eden Konukoğlu, ülkenin enerjide ise büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu, Türkiye’nin son 10 yılda enerji ithalatına 425 milyar dolar ödediğine dikkati çekti. Konukoğlu, "Enerji verimliliği alanında iyileştirmeler yapmak, sürdürülebilir kalkınma açısından da önemli. Enerji verimliliğini artırarak, hem sanayicimizin rekabet gücünü artırabiliriz, hem de ülkemizin dış ticaret dengesine olumlu katkı yapabiliriz’’ ifadelerine yer verdi.
Gaziantep’in büyük bir sanayi ve üretim üssü olduğunu belirten Adil Konukoğlu, kent sanayisinin elektrik tüketiminin son 10 yılda 2,5 kat arttığını, 2023 hedefleri doğrultusunda gelecekte enerji ihtiyaçlarının daha fazla olacağını kaydetti. Sanayicilere enerjide verimliliği artırmak suretiyle girdi maliyetlerini düşürmesini, daha az enerji kullanan makinelere hızla geçmesini, katma değeri yüksek sektörlere yönelmelerini, tasarrufa önem vermelerini tavsiye eden Konukoğlu, tüm işletmelerin, merkezi Gaziantep’te bulunan Enerji Verimliliği Danışma Kuluçka Merkezi’nin faaliyetlerinden yararlanmasını istedi. Konukoğlu, ayrıca Gaziantep OSB’deki fabrikaların çatısının güneş enerjisi panelleri ile donatılarak büyük tasarruf sağlanacağını belirtirken, bu konudaki yatırımlara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından destek talep etti.
MALİ DESTEK PROGRAMI
2016 yılında GAP Bölgesindeki bütün illeri kapsayacak ’Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı’, GAP İdaresi ile İpekyolu, Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları işbirliği ve eş güdümü ile uygulanacak. Toplam bütçesi 9 milyon TL olan Program ile bölgede üretim yapan sanayi işletmelerinde enerji verimliliği konusunda farkındalığın arttırılarak, enerji verimliliğine yönelik tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması amaçlanıyor. Toplantıya, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Nejat Koçer ve Mehmet Erdoğan, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Daimi Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Sanayide Enerji Verimliliği Ortak Hibe Programı Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Aralık 2015 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanayide Enerji Verimliliği Ortak Hibe Programı Toplantısı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı