Sanayide çarklar biraz yavaşladı Bakan ‘planlarla uyumlu’ buldu

Hürriyet Haber
11 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2011 - 09:37

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen ve 21 aydır kesintisiz artış gösteren sanayi üretimi ağustos ayında hız kesti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, toplam sanayi üretimi ağustosta yüzde 3.8 arttı. Sanayi üretimin yüzde 5 düzeyinde artması bekleniyordu.
Temmuza göre geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.6 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks ağustosta, 2010’un aynı aya göre yüzde 3.8 arttı. Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 9.9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 9.7 ile sermaye malı imalatı, yüzde 4.7 ile ara malı imalatı, yüzde 1.2 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi. Enerji ise yüzde 0.8 azaldı. İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 29.7 artışla mobilya imalatı aldı. Mobilya imalatı geçen yılın aynı ayında yüzde 4.6 azalmıştı. Mobilya imalatını yüzde 25.2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde 21.9 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etti. Ağustos ayında diğer imalatlar yüzde 9.8, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı yüzde 9.3 geriledi.
Planlarımızla uyumlu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ağustos ayı sanayi üretim endeksinin, ekonominin planlarla ve tahminlerle uyumlu bir gidişat içinde olduğunu gösterdiğini söyledi. Ergün, şu açıklamayı yaptı: “Hükümet olarak, cari açık riskini azaltmak için ekonominin hararetini azaltacak bazı önlemleri de almıştık. Ağustos ayı sanayi üretim endeksi, ekonominin planlarımızla ve tahminlerimizle uyumlu bir gidişat içinde olduğunu gösteriyor. Bu yıl sonunda yüzde 7 üzerinde büyürken cari açığı da azaltmış olacağız. Ağustos ayı üretiminin geçen yıla göre artması, ekonomimizin sağlam bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor.”

İç ve dış talepte yavaşlatıcı etki yapabilir

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki artışın, yılın başlarından itibaren ivme kaybederek devam ettiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Daha önceki aylarda yavaşlama yumuşak bir seyirde gerçekleşti ancak ağustos ayında dikkati çeken büyüklükte ve beklenenin üzerinde bir yavaşlama görüldü. Dolayısıyla bundan sonrasında baz etkisi yardımcı olmayacağı gibi, küresel düzeydeki belirsizliklerin, dış ve iç talep üzerinde yavaşlatıcı etki yapması da söz konusu olabilir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı