Ege Haberleri

EGE

  Sanayiciye onur ödülü

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  MANİSA Rotary Kulübü, ortaokulu terkedip demirci çıraklığıyla meslek hayatına atılan üç fabrika sahibi Hasan Türek'e yılın meslek ödülünü verdi. 74 yaşındaki sanayici Türek, yaşamı boyunca çalışmaya değer verdiğini belirtti, ‘‘Her aldığım ödül gibi bu da yeni heyecan verdi’’ diye konuştu.

  TÜREK'in ödülü, kurucu başkanı olduğu Organize Sanayi Bölgesi Lokali'ndeki Rotary Kulübü Başkanı Sabri Acar tarafından verildi. Acar, topluma hizmet verenleri ödüllendirmeyi amaç edindiklerini belirterek, ‘‘Sayın Türek, özel yaşamı ve meslek başarısıyla ödülü haketti’’ dedi.

  ÖDÜLÜ aldıktan sonra, meslek felsefesini açıklayan işadamı Türek, ‘‘Ben para kazanmaktan çok iyi yolda harcamayı seviyorum. Harcamak için de kazanmak gerekiyor. Kazanmanın da dürüstçe olması gerekir ki, iyi yatırım yapılsın. Bundan sonra da felsefem değişmeyecek’’ diye konuştu.

  Çıraklıktan fabrikatörlüğe

  MANİSA'da 1926’da 8 kardeşin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Rumca biliyor. Ortaokuldan ayrıldı. 15-20 yaşlarında demir ve pik dökümünde çırak olarak çalıştı. Vatani görevinden sonra oto tamirciliğine başladı, ardından yedek parça dükkanı açtı. Çeşitli bayilikler aldı. 1967'de Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin kurucusu oldu. 27 yıl Organize Sanayi Bölgesi İdari Komite başkanlığı yaptı. Manisa Yem Fabrikası'nın kurucuları arasında yeraldı. 1981'de Ege Yağ Fabrikası'nı kurdu. Manisa Gıda Sanayii'ni kurdu. Organize Sanayi Bölgesi İlköğretim Okulu'nu kurum olarak yaptırdı. Hasan Türek İlköğretim Okulu'nu yaptırıyor. Celal Bayar Üniversitesi Vakfı'nı kurdu. CBÜ Tıp Fakültesi ve Devlet Hastanesi'nde bir çok oda tefriş ettirdi. Halen 10 üniversite öğrencisiyle Japonya'da kanser araştırması yapan bir doktora burs veriyor. Evli ve üç çocuk babası.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı