ANKARA HABERLERİ

Sanayicinin morali git gide bozuluyor hemen önlem alın

Hürriyet Haber
01.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı sanayicinin moralinin bozulduğunu belirterek, "Aralık ayında 2008 yılında üretim artışı bekleyenlerin oranı yüzde 56 iken, bu oran mart ayında yüzde 40’a gerilemiştir" dedi.

Hürriyet Haber

ADALET Bakanı Mehmet Ali Şahin’in konuk olduğu Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) aylık Oda Meclisi Toplantısı’nın açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Mart ayında ASO üyeleri arasında gerçekleştirdikleri anketin sonuçlarını açıkladı.

2007 yılı Aralık ayına göre mart ayında ürün fiyatlarındaki artışın hız kazandığına dikkat çeken Özdebir, 2007 yılı Aralık ayında firmaların yüzde 29’unun ürün fiyatlarının arttığını belirtirken, bu oranın mart ayında yüzde 56’ya yükseldiğini kaydetti. Hammadde fiyatlarındaki artıştan etkilenen firmaların oranının da 23 puan artarak yüzde 89’a yükseldiğini belirten Özdebir, ücretlerde artış belirten firmaların oranının da aralık ayına göre Mart’ta 30 puan artarak yüzde 68’e çıktığını bildirdi.

ORANLAR DÜŞÜYOR: Aralık sonuçları ile karşılaştırıldığında en önemli değişimin beklentilerde yaşandığına değinen Özdebir, "Ankaralı sanayicinin morali bozulmuştur. Aralık ayında 2008 yılında üretim artışı bekleyenlerin oranı yüzde 56 iken bu oran Mart ayında yüzde 40’a gerilemiştir" dedi. Ankaralı sanayicilerin içinde bulunduğu durum ve geleceğe ilişkin beklentilerdeki kötümserliğin diğer anketlerce de desteklendiğine vurgu yapan Özdebir, şunları kaydetti: "Açıklanan istihdam paketinde esnek çalışma ve kıdem tazminatına ilişkin düzenlemelerin bu pakette yer almaması bizce bir eksikliktir. Bu eksikliklerin istihdam paketi Meclis’te görüşülürken giderileceğini umuyoruz. Hükümetin moralleri düzeltecek, piyasalardaki sıkışıklığı azaltacak bazı başka tedbirleri alması da gereklidir. Örneğin devletin özel sektöre olan borçlarının bir an önce ödenmesi, piyasadaki nakit sıkıntısını bir ölçüde de olsa hafifletecektir. Karşı olmamıza rağmen, içinde bulunduğumuz konjonktür gereği birikmiş sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılarak bir ödeme planına bağlanması da moralleri düzeltecektir."


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanayicinin morali git gide bozuluyor hemen önlem alın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı