Ege Haberleri

EGE

  Sanayicinin güçbirliği

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  28 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Kasım 2009 - 20:16

  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerinin, tarım sektöründe güçbirliği yaparak 1.5 milyon TL’lik sermayeyle kuracakları şirket, domates ve biber üretecek.

  GIDA güvenliğinin öneminin her geçen gün arttığı, tarımsal üretimin önem kazandığını farkeden Egeli sanayici harekete geçti. Türkiye’de tarım alanında ilk çok ortaklı model olacak girişimle, tarıma dayalı sanayi de özendirilmeye çalışılacak. İzmir dışından bir çok girişimcinin devletten arazi kiralayarak üretim yaptıklarını duyduklarını ve bunun üzerine İzmirliler olarak girişim başlattıklarını anlatan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, kurulacak şirketin bir de sosyal sorumluluk projeleri yürütecek bir vakfının olacağını söyledi.

  Sermaye yükseldi

  Yapacakları tarımsal üretimin Ar-Ge ve inovasyon odaklı olacağını söyleyen Uğurtaş, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. İlk olarak kuracağımız serada domates üretmeyi planlıyoruz. Topraksız, hormonsuz ve kapalı sistem üretim yapacağımız için toprak kaynaklı hastalık ve zararlılar olmayacak. Temiz ve doğa dostu tarım yapacağız. 100 ortağa ulaştık” diye konuştu.

  HEDEF YIL SONU

  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde kirası uygun çok büyük arazilerin bulunduğuna işaret eden Uğurtaş, şu bilgileri verdi: “Yatırım yapacağımız yerde termal enerji olması önemli. Aydın Sultanhisar, Seferihisar, Dikili, Turgutlu bölgeleri olabilir. Ağırlıklı olarak domates üretmeyi planlıyoruz çünkü domates dünyada en çok tüketilen sebze. En kısa sürede biber üretimi yapmayı da planlıyoruz. Hedefimiz şirketi yıl sonuna kadar kurmak.”  

  KİPA DENEYİMİ YOL GÖSTERECEK

  Projenin ilk aşamasında 45 kişilik çalışma grubunu oluşturduklarını anlatan Uğurtaş, bu gruptan şirket ana sözleşmesine ilişkin görüşleri aldıklarını ve daha önce yapılan güçbirliği deneyimlerindeki eksiklikleri tespit ettiklerini dile getirdi. Projede, Ege Bölgesi’ndeki en başarılı çok ortaklı şirket modeli olan Kipa’nın ilk üç kurucusundan biri olan Ali Nail Kubalı’nın da desteği olduğuna dikkat çeken Uğurtaş, kurulacak şirket hakkında şu bilgileri verdi: “Bu şirketin sermayesinin tamamı A grubu hisseler olacak. Başlangıçta 1 milyon lira olan sermayesi 1.5 milyon liraya çıktı. Minimum hisse 10 bin lira, maksimum hisse 30 bin lira olacak. Eğer şirketin sermayesi bu grupta yeterli olmazsa dışarıdan da üye almayı düşünüyoruz. Düşündüğümüzün üzerinde ortaklık talebi geldi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı