Sanayicinin değerli YTL isyanı sürüyor

Hürriyet Haber
26.10.2005 - 17:51 | Son Güncelleme:

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, değerli TL’nin sanayicinin yükünü artırdığını belirterek, "Hem sanayimizin rekabet gücü büyük yara alıyor, hem ekonomimiz büyük bir risk üstleniyor, hem de sıcak paraya ödenen faizle ciddi miktarlarda kaynağı dışarı transfer ediyoruz" dedi.

İSO Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı, Odakule Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İSO üyelerine, 4-5 ekim tarihlerinde Ankara’ya yaptıkları ziyarete ve aktardıkları sorunlara ilişkin bilgi verdi.

SANAYİCİ HALA DEĞERLİ TL’DEN ŞİKAYETÇİ

Küçük, TL’deki değerlenmenin, yapısal reformların tamamlanmasından, ekonominin daha verimli çalışır hale gelmesinden, üretimin, yatırımın artmasından kaynaklanan bir değerlenme olmadığını ileri sürerek, "Eğer böyle olsaydı ekonomide olumlu yönde bir yapısal değişimin habercisi olarak herkesi mutlu eder ve ekonomiye duyulan güveni artırtırırdı" dedi. Küçük, genel kanının, TL’deki değerliliğin, kısa vadeli sermaye girişinden, borsa, banka ve devlet verilerine göre, 48 milyar doları aştığı tahmin edilen sıcak para stokundan kaynaklandığı yönünde olduğunu vurguladı. Küçük, "Yani hem sanayimizin rekabet gücü büyük yara alıyor, hem ekonomimiz büyük bir risk üstleniyor, hem de sıcak paraya ödenen faizle ciddi miktarlarda kaynağı dışarı transfer ediyoruz" dedi.

"VERGİ ADALETİ SORGULANMALI"

İSO Başkanı Küçük, 2006 yılı bütçe tasarısının vergi sistemindeki çarpıklıkların 2006’da da devam edeceğini gösterdiğini belirtirken, dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payının, 2004 yılıyla birlikte yüzde 70’lere ulaştığını ve 2005’te yüzde 73’ü bulduğunu hatırlattı. Küçük, dolaylı vergilerin artmasının ise ekonomiye ek yük getirdiği ve vergi adaletini de sorgulanır kıldığını söyledi. 2006 yılı bütçe tasarısında bu konuda bir iyileşme olmadığı gibi, söz konusu payın daha da yükselebileceğinin işaretleri yer aldığı yönünde belirlemelerini aktaran Küçük, şöyle konuştu:
"Tasarıya göre, 2006 yılında, dolaylı vergi niteliğindeki, motorlu taşıtlar vergisi gelirinde, yüzde 15.9, yurt içindeki satışlardan kesilen KDV’den elde edilen gelirde yüzde 13.8 ve dayanıklı tüketim ürünlerinden kesilen ÖTV gelirlerinde ise yüzde 20 oranında artış öngörülmektedir. Yüzde 10-11’i aşan bu artışlar, haklı olarak vergi oranlarında yeni artışların gündeme gelebileceği endişesini yaratmıştır. Bu noktada, amacın bazı sektörlerden daha fazla vergi geliri elde etmek olduğu açıktır. "

Dolaylı vergi payının bu boyutta artması ve devletin, yaratılan katma değerden her geçen yıl daha çok pay almasının, üreticinin ve çalışanın aldığı payın ise giderek azalması anlamına geldiğini vurgulayan Küçük, bu durumun ise yatırımların ve iç talebin istenilen ölçüde artmasının önünde önemli bir engel olduğunu ifade etti. Küçük, vergi sistemindeki çarpıklıklar giderilmeden, bu yapı değiştirilmeden rekabet gücünün ve makro ekonomik dengelerde kalıcı iyileşme sağlanması mümkün olmayacağını söyledi.

Tanıl Küçük, Türkiye’nin makroekonomik istikrar yolunda son yıllarda elde ettiği kazanımlara rağmen, rekabet gücü endeksine göre 2005 yılında 117 ülke arasında 66’nci sırada bulunduğuna dikkat çekerek, bu durumu düşündürücü bulduklarını aktardı. Bu sonucun, kalıcı istikrar için yapacak daha çok işin olduğunu hatırlatır nitelikte olduğuna işaret eden Küçük, "TL’ deki değerlilik hem rekabet gücüne hem makro ekonomik dengelere zarar vermektedir. 2005’in sonuna yaklaşırken, dış ticaret öngörülen hedeflerden oldukça sapmış bir görüntü arz etmektedir. bu gelişmeler dikkatle takip edilmelidir" diye konuştu.
(İSTANBUL/ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı