ADANA HABERLERİ

Sanayicilere 'Enerji Verimli Sanayi Projesi' anlatıldı

DHA
20.04.2016 - 14:20Son Güncelleme :
DHA

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği’nin, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) desteğiyle yürüttüğü 'Enerji Verimli Sanayi Projesi' eğitim toplantısı, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) yapıldı.
Toplantıya; AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Enerji Verimliliği Derneği Adana Şube Başkanı Zeki Kıvanç, AOSB Bölge Müdürü Mustafa Keskin, sanayiciler, işletmelerin enerji birim müdürleri ile elektrik mühendisleri ve teknisyenleri katıldı.
ÖNCE FARKINDALIK
Toplantının açılışında konuşan AOSB Başkanı Bekir Sütcü "Enerji verimliliğiyle ilgili kendi firmamızda çalışma başlattık, enerji birimini kurduk. Hakikaten gördük ki; çok kötü işletme körlüğümüz var. Enerjimizi o kadar verimsiz kullanıyoruz ki farkında bile değiliz. İlk önce enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmalıyız" dedi.
MEMLEKET MESELESİ
Enerji birimini kurmadan önce ne kendilerinin ne de çalışanların, gündüz vakti yanan yüzlerce ışığın farkına bile varmadığını ifade eden Bekir Sütcü, şöyle devam etti: "Şimdi her vardiyada 2 veya 3 elektrik teknisyenimiz var. Çalışanlarımız artık daha bilinçli. Bugün bu toplantıya katılan arkadaşlarımızın her biri, buradan çıktıktan sonra, burada anlatılanları diğer sanayicilere anlatmalı. Bu hem memleket meselesi hem de aile meselesi. Bu bizim sorumluluğumuz olmalı. Enerjimizi boşa harcamamamız gerektiğini artık öğrenmeliyiz."
2023’E KADAR 150 MİLYAR LİRA
Enerji Verimli Sanayi Projesi hakkında bilgi veren ADASO ve Enerji Verimliliği Derneği Şube Başkanı Zeki Kıvanç da ülkeyi 'kuzeyden güneye, doğudan batıya' dolaşarak, enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını kaydetti. Kıvanç "Bu çerçevede kurduğumuz Enerji Takımı ile Türkiye’de enerji verimliliği konusunda ev içi tüketiminden sanayiye, sanayiden ulaşıma her alanda tasarrufun önemini anlatmaya çalışıyoruz. Böylelikle, 2023 yılına kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Kıvanç, proje ile kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör işbirliğiyle işletmelerin faturalarının yüzde 30 azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti.
DOÇ. DR. KARAKILÇIK'TAN SUNUM
Toplantıda daha sonra Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık, enerji verimliliği konusunda bir sunum yaptı. Karakılçık, sanayicilere enerjiden tasarruf etmenin yollarını anlatırken, enerji yönetiminin önemine dikkat çekti. Karakılçık, sanayicilerin sorularını yanıtladı.

ADANA,(DHA)
EŞ(20.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Sanayicilere 'Enerji Verimli Sanayi Projesi' anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanayicilere 'Enerji Verimli Sanayi Projesi' anlatıldı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı