ANKARA HABERLERİ

Sanayiciler yeni istihdama göz kırptı

Hürriyet Haber
29.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Her 100 sanayiciden 20’si gelecek 3 aylık dönemde yeni istihdam artışı beklediğini ifade etti. Söz konusu dönemde istihdamın aynı düzeyde kalacağını söyleyenlerin sayısı 71, istihdamın azalacağına işaret edenlerin sayısı 10 oldu.

Hürriyet Haber

MERKEZ Bankası’nca imalat sanayi işyerlerinde gerçekleştirilen Ocak ayı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar sanayicilerin yeni istihdama göz kırptığını ortaya koydu. Ankete katılan her 100 sanayiciden 20’si gelecek 3 aylık dönemde yeni istihdam artışı yaşanabileceğini belirtirken, 71’i ise söz konusu dönemde istihdamın aynı düzeyde kalacağını, 10’u ise istihdamda azalma yaşanacağını kaydetti.

Sanayicilerin üretimi kısıtlayan faktörlerin başında gelen “talep yetersizliği” şikâyetleri bu yılın 1’inci döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak 10 puan geriledi. Geçen yılın aynı döneminde talep yetersizliğinden şikâyet edenlerin oranı yüzde 53 olurken bu oran bu yılın söz konusu döneminde yüzde 42.4’e geriledi.

Şikayetler azaldı

Yılın ilk döneminde hammadde-ekipman yetersizliğinden şikâyet edenler yüzde 7.6, işgücü yetersizliğinden şikâyetçiler yüzde 6.1, mali imkansızlıklardan şikâyet edenler sanayicilerin yüzde 4.2’unu oluşturdu.

Sanayicilerin son 3 aydaki üretim hacimlerini değerlendirmeleri de olumlu oldu. Geçen yılın Ocak ayında “son 3 ayda üretim hacmim arttı” diyenlerin sayısı 100 kişi içinden 29 kişi olurken bu sayı bu yılın Ocak ayında 48’e yükseldi. Bu dönemde “son üç aydaki üretim hacmim aynı” kaldı diyenlerin sayısı 39 olurken, “azaldı” yanıtı verenlerin sayısı ise 12 oldu. Anılan dönemde sanayiciler içinden “gelecek 3 ayda üretim hacmim artacak” diyenlerin sayısı 34, “aynı kalacak” diyenlerin sayısı 50, “azalacak” diyenlerin sayısı ise 15 oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanayiciler yeni istihdama göz kırptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı