İZMİR HABERLERİ

Sanayiciler, makine bakımının inceliklerini öğrendi

DHA
11 Mayıs 2017 - 12:34Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 12:35

Sanayiciler, makine bakımının inceliklerini öğrendi

DHA

İZMİR ve Manisa bölgesinde faaliyet gösteren sanayiciler, İduğ Petrol ev sahipliğinde düzenlenen 'Endüstride kestirimci – önleyici bakım uygulamaları ve önemi' başlıklı panelde buluşarak makine bakımının inceliklerini öğrendi.

Bölge firmalarının üretim ve bakım bölümlerinin müdürleri ile birlikte mühendislerin de katıldığı panelde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Konukseven katılımcılara makine bakımıyla ilgili tavsiyelerde bulundu. Üretim tesislerinde enerji optimizasyonunun ancak makinelerin bakımlarının düzenli yapılmasıyla mümkün olacağını belirten Konukseven, "Arabalarımızdan örnek verirsek 100 liralık yakıtın ancak 21.5 lirasını verimli enerjiye dönüştürebiliyoruz. Kalanı, enerjinin ortaya çıkma sürecinde sürtünme gibi faktörler sebebiyle kayboluyor. Tesislerimizdeki makinelerimiz de aynı bu prensiple çalışıyor. Enerji verimini artırmak ve optimize etmek için özellikle sürtünmeyi mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Burada da kaliteli, doğru yağlama malzemelerini kullanmak çok önemlidir" dedi.

Üretim süreçlerinde yağlama giderlerinin yalnızca yüzde 3 olduğunu belirten Konukseven, "Yağlama süreci makine bakımlarının en uygun fiyatlı ayaklarından birisini oluştursa da yapılan araştırmalar burada 1'e 40’lık bir verim oranı olduğunu gösteriyor. Yani yağlama konusunda yapacağınız her 1 liralık harcama, sizlere 40 liralık tasarruf sağlıyor" diye konuştu.

Katılımcılara Castrol’ün yeni nesil yağ teknolojisi XBB hakkında bilgi veren Castrol İndirekt Endüstriyel Satışlar Koordinatörü Hakan Erzurumluoğlu, "Eskiden yağlarda performans artırmak adına formaldehit ve diosit gibi kanserojen maddelerin yanı sıra, boron gibi ağır metaller katkı olarak kullanılıyordu. Hala piyasadaki pek çok yağ bu maddeleri içeriyor. Fakat Castrol XBB serisinde insan sağlığına zararlı bu maddelerin hiçbirini katkı olarak kullanmadı. Üstelik buna rağmen yağların performansında bir düşüş olmaması, Castrol’ün sadece bir yağ üreticisi değil, teknoloji üreten bir firma olduğunu gösterdi" dedi.

Erzurumluoğlu’nun ardından söz alan Castrol Teknik Departman müdürü Ender Telyak ise, katılımcılara yeni XBB serisindeki ürünler ve kullanım alanları hakkında bilgiler verdi.

Panel, birlikte yenen akşam yemeğinin ardından toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sanayiciler, makine bakımının inceliklerini öğrendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanayiciler, makine bakımının inceliklerini öğrendi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı