Sanayici iyimser

ANKA
08.08.2006 - 12:14 | Son Güncelleme:

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 2006 yılının ilk yarısına ilişkin “Ekonomik Durum Tespit Anketi” sonuçları göre, bu yılın ilk yarısının özellikle üretim ve satışlar açısından 2005 yılının ikinci yarısına göre olumsuz geçtiğini oraya koydu. Ancak sanayicilerin beklentilerinde iyimser oldukları bildirildi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, düzenlediği basın toplantısında “Ekonomik Durum Tespit Anketi” sonuçlarını açıkladı.

2006 İLK YARI ÜRETİM İÇİN OLUMSUZ OLDU

Küçük, 2006’nın ilk yarısının üretim açısından, 2005 yılının ikinci yarısına göre daha olumsuz geçtiğini belirterek, aynı dönemde toplam işletmelerde üretimde artış bildirenlerin oranının yüzde 52.6’dan yüzde 43.8’e gerilediğini, azalış bildirenlerin oranının ise yüzde 27.8’den, yüzde 28.9’a yükseldiğini bildirdi.

Üretimde azalış eğiliminin tüm ölçeklerde hissedildiğini vurgulayan Küçük, 2005 yılının ikinci yarısında yüzde 46.5 olan üretimde artış bildiren küçük ölçekli işletmelerin oranının yüzde 34.8’e gerilediğini, azalış bildirenlerin oranının ise yüzde 30.8’den yüzde 32.3’e yükseldiğini kaydetti. Anket sonuçlarına göre, orta ölçeklilerde üretimde artış bildiren işletmelerin oranı yüzde 53.6’dan yüzde 46.4’e geriledi. Azalış bildirenler ise yüzde 27.9 ile değişmedi.

Büyük ölçeklilerde ise artış bildiren işletmelerin oranı yüzde 64.7'den yüzde 58.8'e gerilirken, azalış bildirenlerin oranı da yüzde 20.6’dan yüzde 23.5’e yükseldi.

Tanıl Küçük, üretimde, azalış bildirenler açısından, .u yılın ilk yarısının, büyük ölçekli işletmeler için, orta ve küçüklere kıyasla biraz daha olumsuz geçtiğini ifade etti.

ÜRETİMDE AZALIŞ LİDERİ TEKSTİL SEKTÖRÜ

Anket sonuçları, 2006 yılının ilk yarısında, üretimde azalış bildiren işletmelerin oranının, en yüksek olduğu sektörün yüzde 53.7 ile tekstil olduğunu ortaya koydu. Bu dönemde üretimde artış bildiren işletmeler oranının en yüksek olduğu sektör ise yüzde 69.9 ile taşıt araçları sanayi oluşturdu.

İÇ TALEPDE DE YAVAŞLAMA

Geçen yılın ikinci yarısında yüzde 51 olan iç satışlarının arttığını bildiren işletmelerin oranı yüzde 42.4'e geriledi. Küçük, bu sonucun iç talep artış hızındaki yavaşlamayı gösterdiğini vurguladı.

İÇ SATIŞLAR

Küçük ölçekli işletmelerde iç satışlarında azalış bildirenlerin oranı yüzde 42.9'dan yüzde 30.7’ye geriledi. Orta ölçeklilerde bu oran yüzde 53.2'den yüzde 49.3’e indi. Toplam işletmelerde iç satışlarında geçen yıl yüzde 28.1 olan azalış bildirenlerin oranı bu yılın ilk yarısında yüzde 32.4 yükseldi. Büyük ölçekli işyerlerinde ise söz konusu oran yüzde 64.3’ten yüzde 54.3'e düştü.

DIŞ SATIŞLAR BAŞARILI SEKTÖR GIDA

Ankete dış satışlarında artış bildiren işletmelerin oranı da geçen yılın ikinci yarısına göre yüzde 46.4'ten yüzde 39.2’ye geriledi. Dış satışlarında artış sağlayan işletmelerin oranı açısından bakıldığında en başarılı sektör yüzde 61.5'le gıda, içki ve tütün sanayi oldu. Dış satışlarında düşüş yaşayan işletmelerin oranı en yüksek olan sektör ise yüzde 47.2 ile yine tekstil sektöründe görüldü.

YENİ SİPARİŞLER

2005 ikinci yarısında yüzde 48.4 olan yeni siparişlerde artış bildiren işletmelerin oranı, bu yıl yüzde 40.8’e geriledi. Siparişlerinin azaldığını belirten işletmelerin oranı da 2005 ikinci yarıda yüzde 26.1 düzeyinde iken, 2006 ilk yarısında yüzde 24.9’a düştü.

İSTİHDAMDA AZALIŞ BİLDİRENLER YÜKSEK

Küçük, anket sonuçlarının, yılın ilk yarısında da istihdam sorununun çözümlenemediğini ortaya koyduğunu vurgulayarak, istihdamda azalış olduğunu belirten işletmelerin geçen yılın ikinci yarısında yüzde 25.5 olan oranının bu yıl yüzde 26.3’e yükseldiğini kaydetti.

DIŞ SATIŞLARDA UMUT VAR

Dış satışlar ve yeni siparişlerde küçük oranlı iyileşmelerin olduğuna işaret eden Küçük, 2006 yılı ilk yarısında dış satışlarında azalış bildiren işletmelerin oranını yüzde 33.8’den yüzde 33.7’ye, yeni siparişlerde ise yüzde 26.1’den yüzde 24.9’a gerilediğini dile getirdi. Tüm göstergelerde azalış olduğunu belirten işletmelerin oranının yüzde 30’lar düzeyinde olduğunu vurgulayan Küçük, işletmelerin önemli bir bölümünün temel göstergelerde olumsuzluk yaşadığını söyledi.

Anket sonuçlarına göre, bu yılın yarısında dış satışlarında azalış bekleyen işletmelerin oranı yüzde 17.1’den yüzde 12.5’e geriledi. Dış satışlardaki olumlu bekleyiş nedeniyle, üretimde azalma bekleyen işletmelerin oranı da yüzde 14.1’den yüzde 12.3’e düştü.

Küçük, 2006 ikinci yarısı için istihdamda da daha umutlu bir tablo ortaya çıktığını ifade ederek, istihdamda daralma bekleyen işletmelerin oranının yüzde 14.9’dan yüzde 11.3 gerilediğini söyledi.

SANAYİCİ GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR

Tanıl Küçük, anket sonuçlarının sonuçların, sanayicinin üretimini devam ettirebilmek için geleceğe her zaman umutla ve iyimser baktığını gösterdiğini belirterek, “Sanayicinin doğasında umutlu olmak vardır. Umudunu koruyamazsa, üretim yapamaz. Bu nedenle de gerçekleşmeler genelde beklentilerin altında çıkmaktadır” dedi.

İHRACAT YAPAN İŞLETME ORANI ARTTI

Ankete göre, ihracat yapan işletmelerin oranı yüzde 75.7’ye yükseldi. Küçük, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dışa açıklığının giderek arttığı, bu işletmelerin, dış pazarlarda daha güçlü ve daha sağlıklı bir bütünleşme sürecine girdiklerini kaydetti.

İTHAL GİRDİ BAĞIMLILIĞI DEVAM EDİYOR

Ankete katılan işletmelerin yüzde 21.4’ü ithal girdi kullanımının arttığını belirtti. Anket, büyük ölçeklİ işletmelerde ihraç ürünleri içindeki ithal girdi payının neredeyse yüzde 50’ye yaklaştığını ortaya koydu.

Anket sonuçlarına göre, ihracat yapan işletmelerin ihracatlarının toplam ciroları içinde geçen yılın ikinci yarısında yüzde 36 olan payı bu yıl yüzde 36.7’ye çıktı.

İşletmelerin geçen yılın ilk yarısında yüzde 63.2, ikinci yşarısında da yüzde 65 olan ortalama kapasite kullanımı, bı yılın ilk yarısında ilk yarıda ise yüzde 64 oldu.

KARDA GERİLEME

Tanıl Küçük, sanayicilerin kar marjların da çok düşük oranlara gerilediğini belirterek makro ekonomik göstergelerdeki iyileşmenin, henüz karlılığa yansımadığını vurguladı. Ankete göre, geçen yılın aynı dönemine göre karlılığın daha iyi olduğunu belirten işletmelerin oranı yüzde 28.2’ye yükseldi. “Karlılık aynı kaldı” diyenlerin oranı yüzde 19.1, "karlılık düştü" diyenlerin oranı yüzde 37’ye, zarar edenlerin oranı ise yüzde 15.7’ye geriledi. Ankete katılan işletmelerin yüzde 50’sinden fazlası ise kârlılık oranını artıramadı veya zarar etti.

KARŞILIKSIZ ÇEKTE AZALMA

Ankete göre, 2005 yılı ilk yarısında yüzde 62.8 olan karşılıksız çek ve protestolu senetle karşılaşan işletmelerin oranı, 2005 ikinci yarısında yüzde 68.6’ya yükseldi. Bu yılın ilk yarısında ise yüzde 54.8’e geriledi.

DÖVİZ KREDİSİ KULLANIMI ARTTI

Küçük, düşük döviz kurunun, yabancı parayla kredi kullanımını kolaylaştırdığını, özel kesimin döviz kredisi kullanımının arttığını belirtti. Anketle, işletmelerin yüzde 33.6’sının yüksek kredi kullandığını, krediler içinde döviz ya da dövize endeksi kredilerin oranının da yüzde 80.1’den yüksek olduğu belirlendi.

BEKLENTİLER

Ankete katılan işletmelerin 2006 yılı ortalama GSMH büyüme tahmini yüzde 5.5, TÜFE ve ÜFE tahmini yüzde 10.8, yıl sonu dolar kuru tahmini 1.699 YTL, Euro kuru tahmini ise 2.138 YTL olarak ölçüldü.

BEKLENTİLERDE İYİMSERLİK

İSO Başkanı Küçük, anket sonuçlarının yaşanan etkili dalgalanmaya rağmen, işletmelerin, ekonominin gidişine ve geleceğe yönelik olumlu beklentilerini koruduklarını ortaya koyduğunu söyledi. Dalgalanmanın, işletmelerin yıl sonu enflasyon ve döviz kuru tahminlerini yukarı çıkardığını belirten Küçük, işletmelerin iyimserliğinin devam ettiğini kaydetti. Küçük, gazetecilerin sonuçlara ilişkin soruları üzerine de sanayicilerin iyimserliğin beklentilerde yaşandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yatırımın önündeki önlemler kaldırılmadı. İstihdam; sanayi sektörünün istihdam sorununu çözmek için tek adres değildir, başka adreslerde bulunmalıdır. Yapılması gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Ankette bunu doğruluyor. 2006 ilk yarı için olumlu değil, 2006 ikinci yarı ve 2007’yu kurtarmalıyız” dedi. (ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı