‘Sanayici isyan noktasına geldi’

Hürriyet Haber
30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Başkanı Erdoğan Karakoyunlu, hükümetin kamu açıklarını yeni vergiler koyarak kapatmaya çalıştığını belirterek, bu durumun sanayiciyi isyan etme noktasına getirdiğini savundu.

Karakoyunlu, Türkiye'nin 1994 yılında girdiği krizden hala kurtulamadığını, buna karşın hükümetlerine konomiye gereken ilgiyi göstermediğini savundu. Türkiye ekonomisinin 1994 krizine, 1997'de Asya, 1998'de Rusya, daha sonra da global krizin eklendiğini hatırlatan Karakoyunlu, son olarak geçen Kasım ayında yaşanan mali krizin, sanayicinin bütün hesaplarını altüst ettiğini kaydetti.

‘‘Türk sanayicisi bir türlü belini doğrultamadı. Hükümet, kamu açıklarını yeni vergiler koyarak kapatmaya çalışıyor, ancak ekonomi tıkandı. Kimden vergi alacaklar merak ediyorum?’’ diyen Karakoyunlu, İstanbul Sanayi Odası'nın son beş yılda yaptığı (En büyük 500 firma) araştırmalara dikkat çekti. Bu araştırmalarda, şirketlerin mali yapısının küçüldüğü, rekabet gücünün gerilediği, ihracat ve üretiminin gerilediğinin ortaya çıktığını söyleyen Karakoyunlu, ‘‘Bu kara tabloya karşı, hükümet ekonomiyle ilgileniyormuş gibi yapıyor. Halbuki ekonomi 1994 yılından beri krizi atlatamadı. Geçen 22 Kasım'da yaşanan lüzumsuz mali kriz, bütün beklentilerimizi olumsuza çevirdi’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı