Sanayi üretiminde rekor

ANKA
08 Ağustos 2006 - 10:21Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 11:25

Piyasalarda yaşanan dalgalanma sanayi sektöründeki çarkları hızlandırdı. Türkiye'nin aylık bazda ihracat rekoru da kırdığı haziran ayında sanayi üretiminde de rekora ulaştı. Haziranda üretim artış hızı yüzde 11.4'le son 22 ayın en yüksek oranına ulaştı.

Yılın ilk yarısındaki üretim artışı yüzde 6.5'e ulaşarak geçen yılın aynı dönemindekinin üzerine çıktı. Bu atışın aynı döneme ilişkin GSMH artış hızına 2 puanlık bir katkı yapması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2005 önemli sanayi ürününün üretim bilgilerinde oluşturduğu aylık sanayi üretim endeksi haziranda yüzde 11.4 oranında arttı. Bu sanayi üretiminde temmuz 2004'ten sonraki dönemin en yüksek aylık artış hızını oluşturuyor. TÜİK'in Türkiye'nin 1997 yılındaki ortalama aylık üretimini 100 kabul ederek oluşturduğu ve hacim olarak sanayi üretimini gösteren sanayi üretim endeksi haziranda 148.5'le şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaştı.

Haziranda madencilik sektörünün üretimi yüzde 10.9 artarken imalat sanayi üretimi yüzde 11,.3 ve elektrik gaz ve su sektörünün üretimi de yüzde 12.7 oranında büyüme kaydetti. Geçen yıl haziranda madencilik sektörünün üretimi yüzde 8.5, imalat sanayi üretimi yüzde 1.2, elektrik ve gaz sektörünün üretimi yüzde 6 artmış, sektördeki ortalama üretim artışı ise yüzde 1.8 oranında gerçekleşmişti.

OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ

Bu yıl ocak ayına yüzde 6'lık bir üretim azalışıyla başlayan, ancak izleyen aylarda üretimini önemli ölçüde artıran sanayi sektörünün yılın ilk altı aylık dönemindeki üretim artışı ise yüzde 6.5 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk altı aylık dönemindeki üretim artışı geçen yılki yüzde 4.5 oranının 2 puan üzerine çıktı.

İlk altı aylık dönemdeki sanayi üretim artışının TÜİK'in 11 Eylül'de açıklayacağı bu yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin GSYİH artış hızına 2 puana yakın bir katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca üretim artıyı bu yılın ikinci üç aylık döneminde ise yüzde 9.4'lük bir üretim artışı kaydedildi. Bu artışın da yılın ikinci üç aylık dönemine ilişkin GSMH büyüme hızına 3 puana yakın bir katkı yapabileceği ve böylece yaşanan dalgalanmaya rağmen yılın ikinci altı aylık dönemindeki GSMH büyüme hızının ilk çeyrekteki yüzde 6.3 oranın üzerine çıkması bekleniyor. Yılın ilk çeyreğinde aylık sanayi üretim endeksi üç aylık ortalamalara göre yüzde 3.4 artmıştı.

ALT SEKTÖRLER

İmalat sanayinin alt sektörleri itibariyle hazirandaki yüksek oranlı üretim artış hızını ana metal sanayindeki yüzde 19.8, makine ve teçhizattaki yüzde 27.1, elektrikli makine ve cihazlardaki yüzde 40.3, motorlu taşıtlardaki yüzde 15.7,, kimyasal maddelerdeki yüzde 21.2, metalik olmayan mineraller sektöründeki 11 oranındaki üretim artışları sürükledi. İmalat sanayinin en ağırlıklı sektörü olan petrol ürünleri üretiminin yüzde 3.5 arttığı haziranda, gıda üretimi yüzde 6.3, tekstil üretimi yüzde 4.2, giyim eşyası üretimi yüzde 2.8 büyüdü. Haziranda en yüksek üretim artışı ise yüzde 216.2'yle sektör içerisindeki ağırlığı nispeten düşük olan büro, bilgi işlem makineleri imalatında yaşandı.

Ocak-haziran döneminde ise yine en yüksek üretim artışı yüzde 151.3'le büro, bilgi işlem makineleri imalatında kaydedildi. Petrol ürünleri üretiminin yüzde 2.7 oranında azaldığı yılın ilk altı aylık döneminde, ağırlıklı sektörlerden gıdada üretim yüzde 7.5 arttı. Tekstil ve giyim eşyasında yüzde 4.9 oranında azalan üretim, deride yüzde 14.6 artış kaydetti.

Ağaç ve mantar ürünleri üretiminin yüzde 15.7 arttığı ocak-haziran döneminde, kağıt üretimi yüzde 9.4 azaldı, basım ve yayım imalatında ise yüzde 5'lik üretim artışı yaşandı.

Ocak-haziran döneminde kimyasal madde üretimi yüzde 15.6, metalik olmayan mineral üretimi yüzde 11.5, ana metal sanayinin üretimi yüzde 8.9, metal eşya üretimi yüzde 1.7, makine ve teçhizat üretimi yüzde 21.7, elektrikli makine ve cihazların üretimi yüzde 14.7, tıbbi hassas ve optik aletler üretimi yüzde 14.3, motorlu kara taşıtları üretimi yüzde 10.4, diğer ulaşım araçları üretimi yüzde 45.9 ve mobilya üretimi yüzde 26.6 arttı.

Buna karşılık plastik ve kauçuk ürünleri üretimi yüzde 10.4, radyo-TV haberleşme cihazları üretimi yüzde 8.7 azaldı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı